Wybudują spopielarnię zwłok

fot. UM Grudziądz
W Polsce wykonuje się ponad 100 tys. kremacji rocznie. Także w Grudziądzu ma powstać taka możliwość. Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono pomysł i plan na budowę spopielarnii zwłok.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

O budowę spopielarni stara się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

Jest to inwestycja, która jest potrzebna w Grudziądzu, dlatego, że nie ma w naszym mieście tego typu jednostki. W ostatnich latach odbywa się coraz więcej pochówków w tym ceremoniale i dlatego postanowiliśmy przygotować tę inwestycję. Jeszcze w tym roku rozpiszemy przetarg na jej realizację.” – mówi Prezydent Maciej Glamowski.

Jeszcze w październiku firma planuje ogłosić przetarg na budowę przedsięwzięcia. Spopielarnia ma być wybudowana na cmentarzu komunalnym w Kobylance. Powstanie ona przy istniejącym budynku, który pełni funkcje administracyjne i pogrzebowe. Plan zakłada, że powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 206 m kw z 477 m kw.

„Na spopielarnie zostaną przeznaczone dwa duże pomieszczenia z jednym piecem kremacyjnym. Projekt docelowo przewiduje montaż dwóch pieców, jednak na razie zainwestujemy tylko w jeden.” – wyjaśnia Prezes MPGN Joanna Elszkowska.

W budynku powstanie instalacja kremacyjna wyposażona w nowoczesne sprzęty, takie jak: piec, podnośnik do wprowadzania trumny oraz urządzenie do schładzania prochów. Mieszkańcy okolic ul. Jaskółczej w Grudziądzu nie muszą martwić się o jakość powietrza. MPGN przekonuje, że współczesne piece kremacyjne nie są zagrożeniem dla środowiska, gdyż proces kremacji zwłok jest całkowicie nieszkodliwy dla otoczenia.

Koszt zakupu pieca — waha się od 700 tys. zł do 1,2 mln zł. Kosztowna będzie także sala pożegnalna, w której najbliżsi zmarłego będą mogli obserwować moment wprowadzania trumny do pieca. Łączny koszt inwestycji opiewa się na około 2 250 000 zł. „Złożyliśmy już wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z którego planujemy pozyskać pożyczkę z niskim oprocentowaniem”. – dodaje Pani Joanna Elszkowska. Inwestycja przy ul. Jaskółczej w Grudziądzu powinna zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Obecnie zmarli mieszkańcy regionu grudziądzkiego kremowani są najczęściej w Chełmży. To właśnie tam znajduje się najbliższa spopielarnia.

Prezydent wspomniał także, że w najbliższych planach jest budowa grzebowiska dla zwierząt nieopodal cmentarza w Kobylance.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany