Bądźmy rozważni kupując w Internecie

fot. KMP w Grudziądzu
W Polsce z każdym rokiem przybywa użytkowników internetu. Jedni wykorzystują sieć do uzyskiwania informacji, inni robią przez internet zakupy. Niestety internet jest także miejscem, w którym swoją „działalność” prowadzą oszuści...
REKLAMA

Grudziądzcy policjanci kilka razy w miesiącu otrzymują informacje, zgłoszenia lub maile od osób oszukanych przez nieuczciwych sprzedawców oferujących do sprzedaży w internecie lub na aukcjach różne produkty. Jedni zamiast zamówionego towaru przesyłają puste opakowania lub przestają się w ogóle kontaktować, inni wyłudzają zaliczki w zamian za np. sprowadzenie samochodu z zagranicy.

Wczoraj / 4 maja / grudziądzcy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia od mieszkańców Grudziądza, którzy na portalu aukcyjnym zakupili określone przedmioty i pomimo wpłaty pieniędzy nie otrzymali zamówionego towaru. W grudniu zeszłego roku mieszkanka Grudziądza zakupiła telefon komórkowy wartości 367zł, wpłaciła na konto sprzedającego tę kwotę i nie otrzymała telefonu ani zwrotu pieniędzy. W lutym tego roku mieszkaniec Grudziądza zakupił narzędzia warsztatowe. Wpłacił 450zł i również nie otrzymał narzędzi ani zwrotu pieniędzy. Teraz funkcjonariusze ustalają okoliczności sprawy.

Pamiętajmy, że zarówno w realnym świecie, jak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja, dlatego zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego.

Radzimy :

1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego

2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.

4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.

5. Sprawdź co kupujesz.

6. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.

7. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.

8. Jeśli płacisz przelewem, zrób to na sprawdzony numer konta. W razie wątpliwości skontaktuj się ze sprzedającym za pomocą bezpiecznych linków. Nigdy nie odpowiadaj na oferty sprzedaży poza aukcjami.

 
źródło: KMP w Grudziądzu
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany