Jakie są preferencje mieszkaniowe grudziądzan?

fot. nadesłane
Badanie w formie ankiety na zlecenie Invest Nieruchomości przeprowadziła Wyższa Szkoła Demokracji im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Wśród respondentów znalazło się ok. 300 mieszkańców naszego miasta i okolic w przedziale wiekowym 18-65+.

Wyniki badań stały się podstawą do podjęcia próby wskazania zalet i wad zakupu mieszkania nowego i używanego. Warto podkreślić znaczną różnicę opinii na ten temat wśród osób ankietowanych.
W najniższych przedziałach wiekowych (do 30 roku życia) grudziądzanie wskazują na zdecydowaną przewagę rynku wtórnego nad pierwotnym, podkreślając przede wszystkim niższą cenę mieszkań i szansę trafienia na prawdziwą „okazję”, czyli na mieszkanie niewymagające dodatkowych prac za korzystną kwotę. Dla młodych ludzi niestraszna jest też ewentualna perspektywa remontu. Często wiele prac wykonują oni „na własną rękę”.

Atutem tego typu transakcji jest możliwość bezpośredniej negocjacji ceny, kwota wyjściowa jest zwykle tylko sugestią sprzedającego. Ostateczna cena bywa dużo niższa. 

- Dla wielu osób ważna jest też świadomość, że po drugiej stronie mają „zwykłego człowieka”, z którym można usiąść i swobodnie porozmawiać, nie przedsiębiorcę, dla którego jesteśmy jednym z wielu klientów – mówi Ewa Grzybowska, licencjonowany pośrednik nieruchomości z biura Invest Nieruchomości.

Plusem dla klienta jest również w tym przypadku krótki czas oczekiwania na wymarzone mieszkanie czy dom. To kwestia nie lat, ale maksymalnie miesiąca, bo tyle czasu średnio zajmuje procedura bankowa w przypadku kupna lokalu na kredyt. Inną postawę wobec opisywanego wyboru prezentują osoby w grupie wiekowej od 41 do 50 lat.

Tu już zdecydowanie częściej pojawia się wskazanie na wybór nowych mieszkań, co, biorąc pod uwagę liczne korzyści, wydaje się być wyborem w pełni uzasadnionym. Kupując mieszkanie od dewelopera jesteśmy zwolnieni z 2 procent podatku PCC, co jest niemożliwe w przypadku rynku wtórnego.

Atutem, często wskazywanym przez zwolenników rynku pierwotnego, jest rozłożenie w czasie wydatku  związanego z zakupem, ponieważ nie musimy dysponować od razu całą kwotą. Transakcja  podzielona jest na kilka etapów realizacji inwestycji, jest to bezpieczne dla nas, jako kupujących, oraz bardzo wygodne w przypadku banku i kredytowania zakupu Względy finansowe przemawiają  też za kupnem mieszkania w stanie deweloperskim ze względu na niższe koszty eksploatacyjne: mniejsze zużycie ciepła dzięki dobremu ociepleniu budynków, szczelności okien, czy zastosowaniu nowoczesnych instalacji ciepłowniczych. Do tego dochodzi oczywiście brak potrzeby przeprowadzania jakichkolwiek remontów, przynajmniej prze 5 lat, a kwestia funduszu remontowego zależy od właścicieli nieruchomości i wspólnoty, którą tworzą.
Bardzo istotna jest też rola szeregu innych wymagań kupujących, które zawsze stara się spełnić inwestor.

Przede wszystkim mieszkania z rynku pierwotnego wyróżnia funkcjonalność pod względem układu pomieszczeń i nowoczesny design.  Przemyślana jest też kwestia lokalizacji inwestycji oraz praktyczne zagospodarowanie terenu. Nowe inwestycje przewidują odpowiednią ilość miejsc parkingowych, piękną zieleń, ładne place zabaw oraz coraz częściej, dla bezpieczeństwa mieszkańców są to tereny ogrodzone.

Dla szczególnie wymagających klientów ważny powinien być też fakt, że na wczesnym etapie inwestycji dobry deweloper daje możliwość drobnych zmian w projekcie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż możemy dopasować np. instalacje elektryczne lub lokalizację oświetlenia tam, gdzie rzeczywiście będzie nam ona potrzebna.  

Podsumowując porównanie zakupu wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego przeważają korzyści rynku pierwotnego, ponieważ, mimo nieco wyższych kosztów zakupu, w perspektywie użytkowania i komfortu nasze zadowolenie pozostaje nieocenione. Na co jedynie warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, to wybór doświadczonego dewelopera, dla którego nasz projekt nie jest pierwszym w karierze – podkreśla Ewa Grzybowska. - Zyskujemy wówczas pewność, że jego działania nie wzbudziły do tej pory wątpliwości klientów i mamy możliwość sprawdzenia np. jakości materiałów budowlanych, z których korzysta.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany