Małe jest drogie – ceny mieszkań w 2019

Cena mieszkań potrafi się znacznie wahać w zależności od liczby pokoi. W większości głównych miast w Polsce widać jednak podobną tendencję – wraz ze wzrostem liczby pokoi obniża się przeciętna cena mieszkania za m2. Jak wyglądają ceny mieszkań w Warszawie i innych polskich miastach?
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Ceny mieszkań w Polsce

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, iż spośród ośmiu największych rynków mieszkaniowych w naszym kraju, w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Białymstoku i Łodzi cena mieszkania za m2 jest zdecydowanie wyższa w przypadku kawalerek niż większych nieruchomości. Najtańsze w tym gronie są mieszkania z 4 pokojami. Dla przykładu, w Krakowie średnia cena jednopokojowego mieszkania w II kwartale bieżącego roku wynosiła 7 746 zł, a stawka za lokum złożonego z 4 pokoi w tym samym czasie zatrzymała się na poziomie 6 611 zł.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie?

Nieco inaczej sprawy mają się w stolicy i Wrocławiu. W tych miastach czteropokojowe mieszkania są droższe niż te złożone z jednego pomieszczenia mniej. Średnia cena metra mieszkania w Warszawie to 8 209 zł oraz 8 490 zł w przypadku większego lokalu. Z kolei w aglomeracji katowickiej 4-pokojowe nieruchomości są najdroższe.

Zróżnicowane ceny mieszkań – z czego wynikają?

Jak zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom, różnice te wynikają z charakteru wspomnianych lokali. – W gronie mieszkań czteropokojowych można znaleźć również takie o dużej powierzchni i wyższym, apartamentowym standardzie, usytuowane często na ostatnich piętrach w budynku, z ciekawą panoramą osiedla, a może nawet całego miasta i przynależnym, przestronnym tarasem. Relatywnie duża podaż takich lokali może przekładać się na wysokość średniej stawki w tym segmencie w niektórych miastach.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w zależności od liczby pokoi (zł/mkw.)

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie raportu AMRON-SARFiN, II kwartał 2019 r.

Koszt zakupu mieszkania, czyli mniejsze oznacza droższe

Zazwyczaj jednak to mniejsze mieszkania są bardziej kosztowne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są droższe w „produkcji”. Metraż kuchni i łazienki w relacji do powierzchni całego mieszkania jest w takich lokalach wyższy. A są to najdroższe pomieszczenia, ponieważ w nich znajdują się wszystkie i co ważne, kosztowne instalacje. Jak jednak wytłumaczyć opisaną powyżej tendencję na rynku wtórnym?

Najprostsze i najbardziej trafne wytłumaczenie stanowi popyt. Małe mieszkania cieszą się obecnie większym wzięciem niż jeszcze 10, czy 15 lat temu. Wszystko wskazuje na to, że ten trend zadomowi się u nas na dłużej. Prognozy GUSu już od jakiegoś czasu wspominają przecież o stopniowym wzroście liczby mniejszych 1-, 2- i 3-osobowych gospodarstw domowych. Takie mniej liczne rodziny będą potrzebować mniejszych mieszkań.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany