27 marzec 2020

Wspomnienia o Witoldzie Kraśniewskim

fot. UM Grudziądz
Smutna wiadomość o śmierci Witolda Kraśniewskiego, aktywnego działacza „Solidarności”, wieloletniego Radnego Rady Miejskiej a później wiceprzewodniczącego tejże Rady, obiegła dzisiaj Grudziądz.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Witold Kraśniewski urodził się w 1935 r., był ekonomistą i absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Aktywny sportowiec i działacz sportowy, jeden z najaktywniejszych działaczy grudziądzkiej „Solidarności” i opozycji demokratycznej w Grudziądzu.

W latach 1980-1981 organizował struktury NSZZ „Solidarność” w WSS „Społem” oraz aktywnie działał w Konfederacji Polski Niepodległej. Skutkiem tej aktywności było internowanie w Zakładzie Karnym w Potulicach w okresie od 28 grudnia 1981 do 24 lutego 1982 r. Po powrocie z internowania aktywnie włączył się w działalność grudziądzkiego podziemia i był jednym z członków Tajnego Prezydium grudziądzkiej „Solidarności”. Za demonstracyjne noszenie znaczka „Solidarności” był aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Toruniu od 11 marca do 4 kwietnia 1982 r. Za to samo przewinienie w 1986 został ukarany przez Sąd Rejonowy w Grudziądzu karą 5 tysięcy złotych.

Mieszkanie Witka w latach 80-tych było miejscem spotkań grudziądzkiego podziemia i działalności Klubu Niezależnej Myśli Politycznej. Odbywały się w nim spotkania z działaczami opozycji demokratycznej (Leszek Moczulski, Siła-Nowicki i inni). W 1989 r. zaangażował się w tworzenie struktur PPS Jana Józefa Lipskiego, a w kwietniu 1989 roku wszedł w skład powołanego przez Antoniego Stawikowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Toruniu.

- Współpracował z posłem Wiktorem Kulerskim. Aktywnie angażował się w proces przemian demokratycznych. Był m.in. współzałożycielem grudziądzkiego ROAD i przewodniczącym Unii Demokratycznej w tym mieście. W tamtym czasie spotykaliśmy się w Grudziądzu bardzo często. Mile to wspominam. Potem tylko w Przysieku, podczas dorocznych spotkań "kombatanckich" organizowanych przez marszałka – wspomina wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

Radny Rady Miejskiej odrodzonego samorządu I, IV i V kadencji. W latach 1990-1994 wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. 19 listopada 2018 roku odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

– W swoich politycznych wyborach zawsze był pryncypialnie antykomunistyczny i wolnościowy. Od kilku lat z heroizmem, ale i z pogodą ducha walczył z nieuleczalną chorobą. Do końca żywo zainteresowany sprawami swojego rodzinnego miasta. Był bez wątpienia jedną z najważniejszych moich życiowych przyjaźni. Nie była to łatwa przyjaźń, ale za to zahartowana i sprawdzona w bardzo trudnych okolicznościach. Dlatego jest taka ważna. Będzie go nam bardzo brakowało. Niech Odpoczywa w Pokoju – tak o Witoldzie mówi Andrzej Wiśniewski Radny Rady Miejskiej.

Witold Kraśniewski zmarł 27 marca 2020 r. Pochówek odbędzie się bez udziału wiernych.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany