3 czerwiec 2020

Liczba osób bez pracy szybko rośnie

Bezrobocie jest znacznie wyższe niż wynikałoby to z rejestrów urzędów pracy – wskazują na to wyniki ogólnopolskiego badania realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.
Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wzrosła o 14,9% w kwietniu 2020 w porównaniu do IV kwartału 2019. W rejestrach zgłoszonych jest obecnie 966 tys. osób. Faktyczny wzrost liczby osób bez pracy jest jednak dużo wyższy: do ok. 1.5 mln osób (z poziomu 848 tys. w IV kw. 2019 r.). W tej grupie, wymóg aktywnego poszukiwania pracy spełnia ok. 900 tys. osób. Liczba osób bezrobotnych wzrosła więc wobec okresu sprzed pandemii o ponad 60%.

Dlaczego wzrost bezrobocia w rejestrach UP jest niższy niż w danych ankietowanych? Znaczna część osób nie dostała się do urzędu (obawy o ryzyko zdrowotne w transporcie/kolejce lub zamknięty urząd). Pozostali są lub byli w okresie wypowiedzenia, a nie spodziewają się wsparcia ze strony urzędu pracy. Część z tych osób zarejestruje się dopiero gdy zniknie zagrożenie zdrowotne i jeśli do tego czasu nie znajdą nowej pracy. Część z tych osób ich poprzedni pracodawcy mogą zaprosić, by wrócili na poprzednie stanowiska pracy.

Z lotu ptaka, ok 660 tys. osób straciło pracę w okresie pandemii. W tej grupie, ok 340 tys. osób, pomimo utrudnionych warunków, nie tylko jest gotowe niemal natychmiast podjąć nową pracę, ale też deklaruje, że aktywnie jej szuka.; tę grupę klasyfikuje się zwyczajowo jako osoby bezrobotne. Pozostałe ok 320 tys. osób nie szukało pracy w momencie badania; w standardowych czasach tę grupę sklasyfikowano by jako osoby nieaktywne; te osoby zmniejszają tzw. zasób siły roboczej wg statystyk publicznych. Na dziś niewiele wiemy o dostępnych ofertach pracy i skłonności pracodawców do odtwarzania zlikwidowanych stanowisk pracy.

Niska popularność elektronicznych sposobów poszukiwania pracy w „normalnych” czasach ze zwiększoną siłą osłabia rynek pracy w okresie pandemii. W praktyce należy mieć nadzieję, że będą aktywnie szukać pracy jak tylko zdrowie publiczne i funkcjonowanie pracodawców wrócą do „normy”.

Kliknij poniżej i dołącz do badania
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany