3 listopad 2022

U ponad 51 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce wzrósł standard życia

zdjęcie: U ponad 51 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce wzrósł standard życia / fot. PAP
fot. PAP
51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce twierdzi, że znacząco podniósł im się standard życia - mogą pozwolić sobie na zakup produktów i rzeczy, na które nie było ich stać w ich kraju - podano w badaniu agencji zatrudnienia Gremi Personal. Różnicy nie widzi 36,7 proc. - dodano.
REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, standard życia 51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce "znacząco się podniósł". Z kolei 36,7 proc. respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a 12,2 proc. wskazało, że standard życia im się pogorszył – mieli lepszą pracę i lepiej zarabiali w Ukrainie.

Anna Dzhobolda z Gremi Personal, która bada migrację zarobkową Ukraińców, obserwuje ten trend zarówno w przypadku wysokiej klasy specjalistów, którzy służbowo przebywają w Polsce, zarabiają czasami więcej niż Polacy albo zakładają w Polsce firmy, jak i u pracowników fizycznych, którzy przyjeżdżają tu zarobić, a wydają pieniądze w Ukrainie.

"Polska – przynajmniej do czasu zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę – była dla przeciętnego Ukraińca Zachodem, bo jest w Unii Europejskiej, kojarzy się z dobrobytem, dobrymi drogami, infrastrukturą oraz dostępnością wszelkich dóbr i towarów" - powiedziała. Według niej "nadal dla polskiego przedsiębiorcy Ukrainiec jest cennym pracownikiem, a dla polskiej gospodarki – atrakcyjnym konsumentem".

Zwrócono uwagę, że ukraińscy konsumenci wydają w Polsce średnio ponad 10 mld zł (dane za 2018 r).

Według Gremi Personal, jeszcze przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce – "przyjeżdżali zarówno po lepiej płatną pracę na stałe, jak i na kontrakty tymczasowe". "Obecnie większość poszukujących pracy obywateli Ukrainy szuka pracy tymczasowej – na kontrakty 6-9 miesięczne, bo chce wrócić do ojczyzny" - wskazali eksperci.

Przypomniano, że z chwilą przyjęcia milionów uchodźców wojennych w Polsce pojawiły się oferty w języku ukraińskim i rosyjskim w bankach, na poczcie czy w urzędach.

Koszyki zakupowe cenowo zarówno w Polsce i w Ukrainie są porównywalne, ale – nawet pomimo inflacji – Polacy zarabiają nadal średnio nawet trzy razy więcej niż Ukraińcy - zaznaczyli eksperci Gremi Personal.

"Obecnie minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł brutto, a w Ukrainie – 6500 UAH, czyli ok. 846 zł" - podsumowano.

Badanie online objęło 1210 obywateli Ukrainy obojga płci. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Aneta Oksiuta

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
1.1°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 16:18
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2023-02-11 10:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 12:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-17 20:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 20:00
miejsce
Pub Czarny Krążek, Grudziądz, ul....
wstęp biletowany