Ponad 1000 wymazów pobranych przez Terytorialsów!

fot. nadesłane
To już ponad 1000 wymazów jakie pobrali Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” od początku trwania pandemii COVID-19.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Terytorialsi włączają się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina.

„Żołnierze 8K-PBOT zostali przeszkoleni w zakresie pobierania wymazu z nosogardła i taki materiał pobierają” - mówi kpr. Weronika PTASZYŃSKA z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

„Do pobierania wymazów używamy zespołów transportowych przewidzianych specjalnie do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych”- dodaje kpr. Weronika PTASZYŃSKA.

Wszystkie te działania prowadzone są w systemie stacjonarnym (na terenie placówek medycznych lub doraźnie zorganizowanych miasteczek polowych) lub mobilnie (w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie).

„Pobieranie wymazów nie jest skomplikowane, jednakże liczy się precyzja” - podkreśla sierż. Wiktor OLCZAK, żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy muszą być ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki.

„Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia - podkreśla kpt. Diana WARCHOCKA, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej już 6 marca br. włączyły się we wsparcie innych podmiotów w walce z pandemią COVID-19. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, kolejnymi było wsparcie Straży Granicznej i służb lotniskowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany