12 styczeń 2023

Kolęda w polskich domach - historia zwyczaju

zdjęcie: Kolęda w polskich domach - historia zwyczaju / pixabay/1111890
Kolęda czyli wizyta duszpasterska - historia polskiej tradycji
REKLAMA

Kolęda - co to?

W Polsce określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza, wikariusza parafialnego lub diakona w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich. Kościół katolicki za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Historia

Już we wczesnośredniowiecznych dokumentach kościelnych natrafiamy na ślady kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia jako formę bezpośredniego kontaktu z wiernymi w bardzo rozległych wtedy obszarowo parafiach. Uzasadnienia tej praktyki doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda poszerzyła ten zapis o to, że rozchodzili się, odwiedzali różne miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci.

Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK).

Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Są i tacy, którzy boją się księdza jak ognia (swoją drogą, ciekawe dlaczego?) Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzów z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Kulminacyjnym punktem odwiedzin kałana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np.: „Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa”. Po odmówieniu modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus Chrystus, preferuje się odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzinę, za dzieci, za małżonków, za chorych i samotnych.

http://swaugustyn.pl/index.php/czym-jest-wizyta-duszpasterska/

Plan kolędowania w parafiach Grudziądza  i okolic:
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu (Mniszek)
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Mokrem
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu (Moniuszki)
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu (Lotnisko)
Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Grudziądzu (Strzemięcin)
Parafia pw. NSPJ w Grudziądzu
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich
Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu
Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika (Rządz)
Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu (Fara)
Parafia pw. Ducha Św. w Grudziądzu
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
11.3°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:40
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 18:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-22 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany