reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
22 styczeń 2025

Ogniska rzekomego pomoru drobiu w powiatach tarnowskim i bocheńskim

zdjęcie: Ogniska rzekomego pomoru drobiu w powiatach tarnowskim i bocheńskim / v36483079
v36483079
Wyniki badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego potwierdziły wystąpienie ognisk rzekomego pomoru drobiu (ND) w Wojniczu (powiat tarnowski) i Dąbrowicy (powiat bocheński) w województwie małopolskim.
REKLAMA

Informacje przekazano w środę podczas posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Krakowie. Wyniki badań laboratoryjnych Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 2 do 9 stycznia.

„Apeluję do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa rzekomego pomoru drobiu do gospodarstwa” – powiedział małopolski lekarz weterynarii Lech Pankiewicz i zachęcił do szczepień przeciwko ND.

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, wypływ wydzieliny z nosa i oczu, obrzęk głowy, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja mogą mieć bardzo cienką skorupkę bądź być zdeformowane), objawy neurologiczne: drżenia, skręt głowy i szyi, paraliż kończyn, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.

Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą: zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa; karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich; stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu; stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków; wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

8 stycznia wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatów tarnowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa. Na mocy rozporządzenia wprowadzony został obszar zapowietrzony ND i zagrożony rzekomym pomorem drobiu. W obszarach tych obowiązują konkretne środki ostrożności takie jak np. nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu (oddzielnie od innych zwierząt) – w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.

Na obszarze zapowietrzonym wprowadzone zostały też zakazy m.in.: przemieszczania utrzymywanych ptaków z zakładów i do zakładów; organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń utrzymywanych ptaków; przemieszczania jaj wylęgowych z zakładów; przemieszczania świeżego mięsa i podrobów, pochodzących od utrzymywanych ptaków i ptaków dzikich z rzeźni lub zakładów obróbki dziczyzny.

Rzekomy pomór drobiu (ang. Newcastle disease - ND) stanowi ogólnoświatowy problem dla branży drobiarskiej, powodując straty w chowie i hodowli drobiu, co przekłada się na produkcję mięsa drobiowego. ND jest zakaźną chorobą ptaków, na zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu wrażliwe są zarówno ptaki domowe, jak i dzikie. Najbardziej wrażliwy jest drób, przede wszystkim kury.(PAP)

bko/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
3.9°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Karczma Czarci Młyn, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 20:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany