Impreza rolkowa NIGHTSKATING w Grudziądzu
Imprezy tego typu odbywają się na całym świecie i są świetną okazją, aby w miłej atmosferze, przy dźwiękach rozgrzewającej muzyki zawierać nowe znajomości i czerpać radość ze wspólnej jazdy na rolkach. Żeby wziąć udział w przejeździe wystarczą chęci oraz podstawowe umiejętności jazdy na rolkach i hamowania. O bezpieczeństwo uczestników troszczą się członkowie NS Team - grupy doświadczonych rolkarzy, do której może dołączyć każdy zainteresowany wsparciem organizacji wydarzenia. Ponadto, na trasie obecni są ratownicy medyczni, gotowi do pomocy po ewentualnych upadkach i obtarciach.
Po raz pierwszy Nightskating zorganizowano w San Francisco w 1989 r., na zamkniętej z powodu trzęsienia ziemi autostradzie. Bardzo szybko pomysł podchwyciły inne miasta, które z biegiem lat rozwinęły pomysł do obecnego kształtu. Jednymi z najliczniejszych imprez nightskatingowych są przejazdy w Paryżu i Monachium, przyciągające nawet kilkanaście tysięcy uczestników. W Polsce natomiast największe rolkarskie imprezy odbywają się w Warszawie z ponad 3 tysiącami rolkarzy, a w wielu miastach (np. Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu czy Słupsku) gromadzą one co najmniej kilkaset osób.
W tym roku do grona tych miast dołącza Grudziądz. Jeśli przejazd będzie tak samo udany jak w innych polskich miastach, przerodzi się w cykl imprez. Organizatorzy liczą również na zintegrowanie poprzez organizację przejazdu wielbicieli różnych dyscyplin wrotkarskich (m.in. jazdy szybkiej, hokeja, slalomu) i pobudzenie zapału uczestników do rozwoju kolejnych lokalnych inicjatyw związanych z 8 kółkami. Impreza odbędzie się przy wsparciu ze strony programu Lider Animator oraz Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku.
Szczegóły dotyczące Nightskatingu w Polsce można znaleźć na stronie www.nightskating.org.pl
Informacja o wydarzeniu na facebook'u: https://www.facebook.com/events/1488886034657566/
Trasa przejazdu: ZSO nr 5, Nauczycielska, Ikara, Płk. B. Stachonia, Warszawska, Gen. J. Hallera, Gen. T. Bora-Komorowskiego, Gen. S. Pruszyńskiego, Konarskiego, Peszkowskiego, Solidarności, Kasprowicza, Chełmińska, Kasprowicza, Chopina, Gen. T. Bora-Komorowskiego, Gen. J. Hallera, Cegielniana, Parkowa, Gen. J. Kustronia, ZSO nr 5.
Dyscypliny wrotkarskie
Wrotkarstwo to szeroko pojęty sport związany z zamiłowaniem do rolek. Nie jest to bowiem jedynie agresywna jazda po ulicach miasta (tzw. urban) czy też ekstremalne skoki na rampach w skate parkach i bowlach (betonowe baseny), ale także sprawdzona możliwość na rozwinięcie swojej kondycji i siły mięśni, choćby w jeździe rekreacyjnej (fitness).
Do wrotkarstwa zaliczamy m.in. takie dyscypliny jak:
Jazda szybka na rolkach - jest to jedna z najsilniejszych dyscyplin w Polsce, w której osiągamy sukcesy na arenie międzynarodowej, jak np. 1 miejsce Aleksandry Goss w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2013 roku.
Zawody można podzielić na uliczne oraz odbywające się na torze. Rolki do jazdy szybkiej posiadają w porównaniu do popularnych rolek rekreacyjnych lżejszy i niższy but oraz 4 duże kółka. Kiedyś stosowano płozę z 5 kółkami, jednak obliczono, że stwarza ona większe opory toczenia w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji. Eksperymentowano również z ruchomą płozą, przymocowaną z przodu buta na sprężynie. Konstrukcja ta jest z powodzeniem wykorzystywana w łyżwiarstwie szybkim, jednak na rolkach nie przynosi dodatkowych korzyści.
Downhill - ekstremalna odmiana jazdy szybkiej, której zawody rozgrywa się w górach, często na stromych i krętych zjazdach. Polega na utrzymaniu się na trasie i jak najszybszym zjeździe w dół opancerzonego ochraniaczami zawodnika. Rolki zjazdowe są podobne do tych do jazdy szybkiej, jednak mają większy, chroniący przed urazami but.
Hokej na rolkach - letnia odmiana tradycyjnego hokeja, gdzie łyżwy zastąpione są rolkami, a krążek piłką. W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, mecz trwa nie 3 tercje, a 2 połowy po 20 minut, gra o 1 mniej, bo 4 zawodników, a sama rozgrywka jest mniej kontaktowa.
Jazda figurowa - letnia wersja łyżwiarstwa figurowego. Taniec na wrotkach jako forma rozrywki zdobył szczególną popularność w Ameryce Północnej, gdzie na wrotkowiskach organizowane są imprezy muzyczne z udziałem najlepszych DJ-ów. Najczęściej wykorzystuje się do niego tradycyjne wrotki dwuśladowe.
Freestyle - jedne z najbardziej widowiskowych konkurencji, wymagające wielu treningów, aby osiągnąć wysoki poziom umiejętności. Do freestyle'u zaliczają się różne odmiany slalomu oraz slajdy (ang. slide), czyli efektowne sposoby hamowania.
Jazda agresywna - skoki na rampie, ślizgi po poręczach i inne niebezpieczne ewolucje, dostarczające emocji zarówno zawodnikom jak i publiczności. Jedna z najczęściej pokazywanych dyscyplin w mediach.
Istnieje wiele innych dyscyplin wrotkarskich, w których organizowane są zawody i cały czas powstają nowe, czasem dosyć egzotyczne. Są to np. roller derby, bladecross, czyli wyścig z przeszkodami, skoki wzwyż, przejazdy pod poprzeczką, skok w dal, catch-skating, czyli gra w berka, itd.