Koncert muzyki irlandzkiej w Akcencie
Zespół JRM – Jigowo-Reelowi Maniacy, obchodzący w 2015 roku 25-lecie, gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Muzyka Jig Reel Maniacs to nurt inspirowany z jednej strony celtycką spuścizną muzyczną, a z drugiej strony czerpiący z innych kierunków, takich jak jazz, rock, reggae, funk, latin i chillout. Ich brzmienie i styl to najkrócej ujmując: Celtic fusion.
Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali w 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi podstawowa nazwa zespołu. Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i widowisk, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonywała i wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.
Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy (Jig Reel Maniacs). Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy, dudy i harmonijka ustna), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (akustyczna i elektryczna) i rytmiczna (gitara basowa i perkusja). Celtyckie melodie oparte na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach oraz harmonii kojarzonej z innymi muzycznymi nurtami sprawiają, że przy dźwiękach JRM nie ma miejsca na nudę.
Improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością Improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością to gwarancja doskonałej zabawy i artystycznych przeżyć dla słuchaczy i widzów przyzwyczajonych do energetycznego tańca, jak i spragnionych uważnego słuchania. W projektach koncertowych grupa nie stroni od eksperymentów brzmieniowych, harmonicznych i formalnych. Dzięki otwarciu na różne kierunki muzyczne oraz wszechstronność muzyków, Jig Reel Maniacs realizują z powodzeniem zarówno koncerty akustyczne i etniczne, jak i nowoczesne gatunkowo przedstawienia.
Wydawnictwa: Jigowo-Reelowi Maniacy wydali dwie płyty, jedną koncertową kasetę In the Pub (1996) i drugą studyjną Cosa Gan broga (2009) i jeden Video Clip Live Gallagher's Frolics (2012), lecz podstawą działania zespołu są żywiołowe koncerty. 18 kwietnia 2013 r. JRM zarejestrowali koncert w Poznaniu. Materiał z tego koncertu jest wolno (ale konsekwentnie, spokojnie i pewnie) opracowywany oraz uzupełniany o kolejne rejestracje koncertów z 2014 i 2015 roku. W efekcie tych działań ma powstać płyta live, która zatytułowana będzie Jig Reel Mania, a której wydanie być może przypadnie w jubileuszowym roku 25-lecia.
Skład Jig Reel Maniacs:
Tomek Urban – skrzypce
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Krzysztof Konrad Łangowski – gitara elektryczna i realizacja dźwięku
Artur Grudziński – pianino elektryczne i instrumenty klawiszowe
Bartek Krawczak – perkusja
Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew
Gościnnie: Rory Dallas Allardice (Szkocja) – śpiew, mandolina, flażolety, bodhran
13 marca Klub Akcent
Dzień Św. Patryka – koncert muzyki irlandzkiej
Zagrają: Jig Reel Maniacs
godz. 19.30 bilety: 30 zł
Ze względu na szczególny charakter wieczoru, wszystkich uczestników koncertu zachęcamy do zaakcentowania Dnia Św. Patryka zielonymi akcentami w stroju.