Nocna zmiana bluesa w Akcencie
Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996), czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker”, czy „Chory na bluesa”. Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland, czy występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!
Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Mimo używania wzmacniaczy, wszyscy muzycy korzystają z instrumentów akustycznych. Dlatego grając niezwykle dynamicznie i żywiołowo, zespół gra .... kulturalnie dopasowując zawsze poziom nagłośnienia do warunków akustycznych sali. W trakcie koncertu wszyscy muzycy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w trakcie błyskotliwych partii solowych. Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.
Na koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Często już od początku koncertu słuchacze proszą o swoje ulubione numery. Dlatego nigdy na koncercie nie zabraknie takich utworów jak Szósta zero dwie, Nieznajomy przyjaciel, Ciężki dzień, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker, Chory na bluesa i wielu innych. W trakcie koncertu Sławek zachęca publiczność do aktywnego udziału: uczy "amerykańskiego" klaskania na 2 i 4, śpiewania chórków, zaś kulminacją każdego koncertu jest chóralnie odśpiewany Chory na bluesa.
Skład zespołu:
Sławek Wierzcholski - śpiew, harmonijka ustna
Marek Dąbrowski - gitara akustyczna
Witold Jakalski - gitara slide
Piotr Dąbrowski - akustyczna gitara basowa, śpiew
Grzegorz Minicz - perkusja