6 grudzień 2022

Dawca szpiku WOT

fot. nadesłane
W miniony weekend Wojska Obrony Terytorialnej zostały utytułowane nagrodą „Patriota Roku”. Tę trzydziestopięciotysięczną formację tworzą ludzie, którzy chcą służyć, być blisko ludzi i pomagać. Często pomagają oddając dosłownie część siebie. Tak zrobił st. szer. Nikodem z 83 blp z Grudziądza. Uratował ludzkie życie.
REKLAMA

Pomaganie nie boli

W kujawsko-pomorskim w służbie w WOT, jest ponad dwa tysiące żołnierzy. Każdy z nich, oprócz standardowego zakresu szkoleń z tzw. wojskowego rzemiosła, wnosi do społeczności również siebie, dosłownie i w przenośni. Dowództwo od początku istnienia formacji zaznacza, że każdy żołnierz ma ogromny potencjał. Dlatego też w zasadach nadrzędnych budowania struktury odniosło się  do wytycznych, w których zaznacza, że: talent jest ważniejszy, niż reguły, ludzie najważniejszym zasobem, liczebność, obecność i gotowość są źródłem przewagi, funkcjonowanie w oderwaniu od własnej społeczności i terenu nie jest możliwe.

Dobra podstawa

Merytoryczne szkolenie, odpowiednia infrastruktura wojskowa, sprzęt i odpowiednia kadra instruktorska  każdą chętną osobę może nauczyć posługiwania się bronią, zasad taktyki czy terenoznawstwa. Tak samo z udzielaniem pierwszej pomocy, czy samoobrony. Tego można się wyuczyć. Nauczyć się jednak nie można chęci pomocy.

Nikodem pierwszy raz oddał krew, krótko po ukończeniu osiemnastych urodzin. Przyznał, że  pomaganie ludziom, może być trudne, ale może być też proste. Zdecydował się na bycie dawcą krwi, bo to jest najprostsza, ale i chyba najpotrzebniejsza forma pomocy. Dziwi się, dlaczego wciąż brakuje dawców, skoro samo pobieranie praktycznie nic nie boli. Nie zabiera też aż tak dużo czasu. Nie jest też szczególnie ryzykowne. Obecnie oddaje osocze, co przy jego unikatowej grupie krwi znaczy wiele.

Dawca szpiku

O możliwości bycia dawcą szpiku słyszał już jakiś czas temu. Zgłosił się do organizacji rejestrującej i wysłał swoje próbki. Po kilku miesiącach od złożenia deklaracji, przejścia procedury przygotowującej, dodatkowych badaniach i sześciogodzinnym zabiegu pobierania szpiku, wie, że było warto. Jego komórki już trafiły do potrzebującej osoby, która tym samym dostała szansę na dłuższe życie. On zaś już czuje się dobrze.

Samo pobieranie nie jest szczególnie bolesne. Polega na wbiciu odpowiedniego urządzenia w  żyłę lewej i prawej ręki. Następnie krew jest przefiltrowywana przez  maszynę i trafia z powrotem do organizmu. To nie jest naprawdę nic wielkiego - zachęca do przystąpienia do procedury i innych zarówno żołnierzy, jak i cywilnych ochotników, którzy chcą komuś uratować życie.

Osobiście przygotowywałem się do zabiegu. Zależało mi, żeby naprawdę pomóc tej osobie. Starałem się zdrowo odżywiać, uprawiać sport. No bo wiadomo, w zdrowym ciele, zdrowe komórki macierzyste - podkreśla.

W całej Polsce

Od początku powstania 8K-PBOT, czyli niespełna pięć lat,  terytorialsi regularnie uczestniczą w akcjach związanych z honorowym krwiodawstwem w całym województwie kujawsko-pomorskim. Identyczne działania podejmują również żołnierze z innych brygad w całej Polsce.

Z Kujaw i Pomorza wsparcia chorym i potrzebującym udzielono oddając blisko 530 litrów krwi.

W całej Polsce od początku istnienia WOT,  żołnierze wsparli potrzebujących prawie szesnastoma tysiącami litrów krwi i osocza. 

Jestem żołnierzem, przysięgałem krwi własnej i życia nie szczędzić, dlatego pomoc innym jest dla mnie ważna. Gdyby nie to, że przez swoją historię mogę kogoś zachęcić do oddawania krwi czy szpiku, to bym się tym nie chwalił. Lubię robić swoje, realizować to, do czego się zobowiązałem. Ale jeśli ktoś usłyszy, że pomaganie wcale nie jest trudne i choć jedna czy dwie osoby będą chciały zrobić to co ja, to będzie dobrze. Będę usatysfakcjonowany - dodał niespełna 23-letni żołnierz 83 blp z Grudziądza.


Nagrodę „Patriota Roku” dla WOT odebrał z rąk prezydium konkursu gen. bryg. Maciej Klisz, została ona przyznana za całokształt dotychczasowych działań dla ojczyzny, które realizowali żołnierze formacji.

Wcześniej terytorialsi zostali odznaczeni m.in.: nagrodą główną i wyróżnieniem w konkursie: „WAWA bohaterom”, nagrodą Gazety Polskiej za rok 2020, Ambasador Polski KGHM 2022 jak i Brązowym BohaterON-em. Buzdygana tzw. "wojskowego Oskara", otrzymanego w październiku br. dowódca WOT, pan gen. broni Wiesław Kukuła, również zadedykował swoim podwładnym:

Mojego Buzdygana dedykuję całej społeczności żołnierzy obrony terytorialnej, dziękuję za Waszą służbę i za to, że mi zaufaliście!

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
9.4°C
wschód słońca: 05:23
zachód słońca: 18:15
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-04-07 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-08 19:00
miejsce
Amuza Bistro, Grudziądz, Szosa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-09 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-12 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany