reklama
patronat medialny

Kolędowa Moc - Razem jesteśmy silniejsi!

fot. nadesłane
REKLAMA

Samotność

Skutki zdrowotne samotności i związanej z nią izolacji społecznej są zatrważające. To nie tylko kwestia samopoczucia. Jej wpływ na nasze zdrowie porównywany jest do efektów palenia 15 papierosów dziennie, jest większy niż otyłość czy brak aktywności fizycznej - pisze Artur Celiński w Artykule: Epidemia Samotności
[Polityka, 11 czerwca 2023].

Samotność i izolacja nie są związane z wiekiem, płcią, zamożnością, wyznaniem czy wykształceniem. W raporcie „Our Epidemic of Loneliness and Isolation” (Public Health Service, 2023) poświęconemu „epidemii” samotności i izolacji w USA, dr Vivek Murthy wskazuje, że samotność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe, demencję, udar mózgu, lęk i przedwczesną śmierć.

Do tego dochodzą koszty społeczne, ekonomiczne i polityczne. Prof. Noreena Hertz, ekonomistka z University College London i autorka książki „The Lonely Century: Coming Together in a World that’s Pulling Apart”, zwraca uwagę, że Brytyjczycy na początku XXI w. tracili nawet 800 mln funtów rocznie z powodu pracowniczych zwolnień chorobowych związanych z samotnością. Z danych „Statistics Canada” i Kanadyjskiego Instytutu Psychiatrii opracowanych w 2010 r. wynika, że nawet 7 mln Kanadyjczyków ma problemy ze zdrowiem psychicznym – w tym z samotnością. A w ciągu tygodnia z tego powodu do pracy nie przychodzi nawet 500 tys. osób - kontynuuje Cieliński w swoim artykule.

W samotności nie chodzi o wiek czy mieszkanie w pojedynkę. Olivia Lang, autorka książki „Miasto zwane samotnością” pisze:

Bywałam już wcześniej samotna, ale nigdy w ten sposób (…). Zwykle dobrze czułam się w pojedynkę, a nawet jeśli tak nie było, raczej miałam pewność, że prędzej czy później z nurtem życia trafię na nową miłość, wejdę w następny związek. Samotność objawiła mi się nagle jako wszechogarniające, niepodważalne poczucie, że doskwiera mi brak, że nie mam czegoś, co ludzie powinni mieć, i że powodem jest jakaś moja poważna, zapewne wyraźnie widoczna wada.

Wg autorki, samotność przewrotnie prowadzi do paraliżującego strachu przed kontaktem. To zaś pogłębia izolację i wycofanie samotnej osoby z życia społecznego.
W marcu 2023 r. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich opublikowało Raport: „Samotności wśród osób 80 plus”. Wynika z niego, że 26 proc. spośród 400 tys. Polek i Polaków w tym wieku jest osamotnionych, a ponad 12 proc. z nich w ogóle nie wychodzi z domu.

Jednakże samotność nie dotyka li tylko ludzi starszych. Instytut Pokolenia przygotował w roku 2022 Raport „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków”, z którego wynika, że aż 55 proc. mężczyzn do 24. roku życia i 41 proc. mieszkańców największych miast w Polsce doświadcza głębokiego poczucia samotności.

Kolędowa Moc 2024

Fundacja Rodziny Dejewskich w 2022 r. zaprosiła Grudziądzkich muzyków do wzięcia udziału w unikalnej na skalę Polski akcji charytatywnej. Kolędowa Moc to wsparcie emocjonalne dla osób samotnych poprzez muzykę i wspólne spędzanie czasu. Ten swoisty eksperyment społeczny pokazał wiele, różnych obliczy samotności oraz izolacji. Pomimo tej różnorodności, jedno łączyło wszystkie te osoby: potrzeba relacji z drugim człowiekiem. Opuszczając dom po spotkaniu, każdy z muzyków miał głębokie poczucie zrobienia czegoś znacznie więcej niż zaśpiewania lub zagrania kolędy.

Trzecia edycja akcji Kolędowa Moc w mieście spichrzy potrwa od 6 grudnia 2024 do 6 stycznia 2025 r. W ciągu 32 dni, Grudziądzcy i Bydgoscy chórzyści, członkowie zespołów i Grudziądzkiej Orkiestry Dętej zaśpiewają lub zagrają kolędy dla ponad tysiąca osób. W tym roku Kolędowa Moc zagra również dla osób samotnych w Bydgoszczy. Będziemy kolędować w organizacjach pomocowych, opiekuńczych i placówkach medycznych.

W akcji może wziąć udział każdy Grudziądzanin, który czuje się samotny. Udział jest bezpłatny, jednakże warunkiem jest zgłoszenie: telefoniczne lub internetowe. Co ważne, zgłoszenie może zostać również złożone przez osobę bliską, rodzinę, znajomych, sąsiadów bądź opiekunów za zgodą osoby zainteresowanej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zapraszającym, spotkania będą umawiane indywidualnie na konkretny dzień i godzinę znaną tylko zainteresowanym, a muzycy będą wyposażeni w imienne identyfikatory z hologramem Kolędowa Moc.

Celem akcji charytatywnej Kolędowa moc jest wsparcie emocjonalne dla osób samotnych i izolowanych społecznie. W trakcie okresu Bożonarodzeniowego, spędzimy wspólnie czas, porozmawiamy, wysłuchamy, a przy okazji zaśpiewamy kolędy w domach osób samotnych i w organizacjach opiekuńczych.

Muzycy

Grudziądzkie chóry, zespoły, soliści, jak również Grudziądzka Orkiestra Dęta odwiedzą domy, organizacje opiekuńcze lub pomocowe. Zaśpiewają lub zagrają kolędy w okresie od 6 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. W tym w Grudziądzu roku swój udział zgłosili: 4 Feelings, After View, Alla Camera, Cantores Graudentes, Echo, Piosenkarnia, The G Singers, Tibi Mariae, zespoły prowadzone przez Pana Macieja Gburczyka oraz Grudziądzka Orkiestra Dęta. W akcji wezmą również udział następujący soliści m. in. Daria Dunajska, Daniel Grzybowski, Maria Trętkiewicz czy Matylda Sitkowska, która jest najmłodszą Ambasadorką akcji Kolędowa Moc.  W Bydgoszczy zagrają natomiast: Balkon, Roland Kaczorek, Marysia Trętkiewicz, Monika Lisiecka, Weronika Żurawska, Just Ladiers Choir, Igor Czaps, Aleksandra Jakubowska oraz Weronika Nadzikiewicz i Yuliia Sazanova.

Przyjaciele

Kolędowa Moc została objęta Patronatem Prezydenta Grudziądza, Pana Macieja Glamowskiego. W roli Ambasadorów, akcję wspierają również znani Grudziądzanie: Róża Lewandowska, Tomasz Smolarek, Szymon Gurbin, Tomasz Szymański, Beata Kastner, Beata Gurbin, Wioletta Pacuszka, Beata Kasińska, Jolanta Lotarska-Rydzińska, Paweł Maniszewski, Anita Etter, Janina Józefiak, Joanna Dejewska, Dorota Gacek i Krystyna Retz, Milena Moroczyńska, Piotr Liedtke, Anna Kocieda, Małgorzata Ambrosius-Okońska, Piotr Litwic, Mariusz Żebrowski, Anna Stachula-Rębisz, Marta Wieliczko i wielu innych.

Akcję wspierają również sponsorzy: Fundacja 1025, CALENDESK, Drukarnia EPROS, LPP Printable, MZK Grudziądz, MK Production, i STIGMA HOLO.

Program

    4 listopada – start akcji Kolędowa Moc Challenge!
    30 listopada, godz. 900 – bieg parkrun Grudziądz i KOLĘDOWEJ MOCY
    1 grudnia – Dzień Kolędowej Mocy
    4 grudnia, godz. 1705 (Rynek Starego Miasta) – Koncert Otwarcia podczas Jarmarku
       św. Mikołaja
    4-8 grudnia – koncerty w ramach Jarmarku św. Mikołaja na starym mieście
    6 grudnia – oficjalny start Kolędowej Mocy 2024 i rozpoczęcie koncertów
    7 grudnia, godz. 1700 - warsztaty muzyczne Kolędowej Mocy z Jagodą Mielewczyk
    7-8 grudnia – koncerty na ulicach miasta
    13 grudnia – Kolędowy Tramwaj Mocy na trasie Tarpno – Rządz – Tarpno
    14-15 grudnia – koncerty na ulicach miasta
    5 stycznia – Koncert Finałowy Kolędowej Mocy w Grudziądzu
    6 stycznia – zakończenie Kolędowej Mocy

KOLĘDOWA MOC & parkrun Grudziądz

W tym roku po raz pierwszy parkrun Grudziądz pobiegnie promując ideę KOLĘDOWEJ MOCY.
W dniu 30 listopada 2024 r. o godz. 9.00 ponad 100 Grudziądzan i Grudziądzanek pobiegnie w ramach parkrun Grudziądz razem z KOLĘDOWĄ MOCĄ. Lokalizacja trasy to jak zwykle Lasy Komunalne Miasta Grudziądz. Długość trasy to 5km. Zapraszamy Was do włączenia się w BIEG MOCY! Jeśli zdecydujecie się dołączyć, a chcielibyśmy by Wasz rezultat został zmierzony, obowiązkowa jest bezpłatna rejestracja. Więcej informacji na stronie: https://www.parkrun.pl/grudziadz/.

DZIEŃ KOLĘDOWEJ MOCY

Podobnie jak w ubiegłym roku, 1 grudnia 2024 r. będziemy obchodzili Dzień Kolędowej Mocy.

Chcemy tego dnia zwrócić uwagę na problem samotności. Na to, że dotyka ona bardzo dużą grupę ludzi na całym świecie, bez względu na kraj zamieszkania, wyznanie czy kolor skóry. Może on dotknąć każdego z nas.

Jeśli chcesz wesprzeć nasza idę, wejdź tego dnia na jeden z kanałów społecznościowych Kolędowej Mocy

https://www.facebook.com/KoledowaMoc/

https://www.instagram.com/koledowamoc


i udostępnij post opublikowany w Dniu Kolędowej Mocy (1 grudnia). Dzięki temu, przypomnisz obserwującym Cię osobom, że akcja Kolędowa Moc walczy z samotnością.

Pastorałka KOLĘDOWA MOC

Grudziądzki muzyk, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, Maciej Gburczyk, skomponował utwór pt. Kolędowa Moc. Słowa do tej piosenki napisał Szymon Gurbin, Przewodniczący Rady Miasta Grudziądza. Wykonawcami utworu są grudziądzcy wokaliści: Hanna Walczyk, Olga Walczyk, Agata Korzeniak, Łukasz Kalinowski, Zofia Urbaniak, Julian Jargiło, Daria Nadworna, Paulina Mówka, Julia Kowalska i Daniel Grzybowski oraz instrumentaliści: Oskar Heberlein, Dawid Dobiasz, Filip Ciepliński i Aleksander Lewandowski. Refreny wykonują dzieci z grudziądzkich szkół. Nad przygotowaniem muzyków czuwali: dr Aleksandra Drozdecka i Maciej Gburczyk.

Utwór jest dostępny w formie audio oraz teledysku. Realizatorem dźwięku jest Daniel Grzybowski. Teledysk powstał dzięki: produkcja: 1025 oraz Investtech Group Sp. z o.o., reżyseria i montaż: Rafał Pyszka, zdjęcia filmowe: Maciej Matowski, Adam Kurdynowski, scenografia i współpraca reżyserska: Sandra Rabczewska, Studio Brda, producent: Marcin Marendowski.

Premiera taneczna odbędzie się 4 grudnia, tuż po godz., 1700 na rynku starego miasta. Nastąpi to tuż po włączeniu iluminacji świątecznych przez gospodarza miasta, Pana Macieja Glamowskiego.

Kolędowy Tramwaj Mocy 2024

Jedyny taki tramwaj w Polsce wyjedzie na tory w Grudziądzu, 13 grudnia 2024 r.

W tym roku po raz drugi w ramach KOLĘDOWEJ MOCY pojedzie ulicami Grudziądza Kolędowy Tramwaj Mocy
(a grający tramwaj pojedzie po raz trzeci, ponieważ rok wcześniej akcję grania kolęd w komunikacji miejskiej zapoczątkowała Grudziądzka Orkiestra Dęta).

O godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa połączona z wykonaniem dwóch wyjątkowych grudziądzkich pastorałek w zajezdni tramwajowej należącej do Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Dworcowej:

    1. Prószy cichutko śnieg, słowa pastor Eduard Ebel, muzyka n/n, Grudziądz 1895.
    2. Kolędowa Moc, słowa Szymon Gurbin, muzyka Maciej Gburczyk, Grudziądz 2023.

Co warto wspomnieć, Prószy Cichutko Śnieg jest jednym z najbardziej popularnych utworów świątecznych
w krajach niemieckojęzycznych. Ustępuje miejsca jedynie Cichej Nocy.

Z zajezdni MZK, świątecznie ozdobiony tramwaj, wyjedzie do pracy kursując na linii nr 2: Tarpno – Rządz - Tarpno. Grudziądzanie będą mogli słuchać kolęd w wykonaniu chórów, muzyków oraz solistów tego dnia do godz. 20.00.

Kolędownik Mocy

KOLĘDOWNIK MOCY to śpiewnik kolęd, który zostanie wydany specjalnie na akcję KOLĘDOWA MOC 2024.

Każdy uczestnik akcji, który będzie chciał z nami zaśpiewać może otrzymać swój osobisty KOLĘDOWNIK. Liczba Kolędowników jest ograniczona!

Kolędowa Moc w Mieście

Podczas tegorocznej edycji KOLĘDOWEJ MOCY muzycy będą śpiewać i/lub grać na terenie całego miasta.

Będą to następujące lokalizacje:

 1. Stare Miasto / Jarmark św. Mikołaja:
    5 grudnia/czwartek g. 18:00 – Róg ul. Reja i Spichrzowej
    6 grudnia/piątek g. 18:30 – Pomnik ułana i panienki
    7 grudnia/sobota g. 16:30 – Róg ul. Reja i Spichrzowej
    8 grudnia/niedziela g. 15:00 – Prezent przy Bramie Wodnej
 2. Osiedle LOTNISKO – 7 grudnia, w godzinach popołudniowych
 3. Osiedle RZĄD – 7 grudnia, w godzinach popołudniowych
 4. Osiedle KOPERNIKA – 8 grudnia, w pierwszej części dnia
 5. Osiedle TARPNO – 8 grudnia, w pierwszej części dnia
 6. Osiedle STRZEMIĘCIN – 14 grudnia, w godzinach popołudniowych
 7. Osiedle Na Kapuście – 14 grudnia, w godzinach popołudniowych

Możecie nas śledzić na:

https://www.facebook.com/KoledowaMoc
https://www.instagram.com/koledowamoc/ (@koledowamoc)
https://koledowamoc.pl/
https://www.youtube.com/@KoledowaMoc

Organizator

Organizatorem akcji jest Fundacja Rodziny Dejewskich FORTIOR IN UNUM im. Elisabeth M. Pohler. Fundacja kontynuuje ideę niesienia pomocy potrzebującym, którą zapoczątkowała w latach ’80 XX wieku Elżbieta Maria Dejewska, zd. Pohler organizując transporty leków i żywności z Niemiec do Polski. Mając na względzie jej trudną historię i osobiste doświadczenia okresu powojennego, jak również postawę życiową i wyznawane przez Elżbietę Dejewską wartości, Fundacja prowadzi działalność w zakresie niesienia pomocy potrzebującym, w szczególności wykluczonym i prześladowanym, edukacji dzieci i młodzieży, promuje wartości takie jak poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność, poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszości.

Praktyczne informacje

    1. OD i DO KIEDY MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ?
        Od 1 grudnia 2024 r.
        Do wyczerpania wolnych terminów

    2. JAK MOŻNA SIĘ ZGŁOSIĆ?
        Telefonicznie: 693 22 22 11
        Online: https://koledowamoc.pl/ naciśnij ZAPROŚ NAS

    3. DO KOGO KIEROWANA JEST KOLĘDOWA MOC:
        Do osób samotnych, chorych, opuszczonych lub wykluczonych.

    4. JAKIE INFORMACJE PODAĆ:
        Wybrać datę i godzinę
        Imię, nazwisko
        Adres
        Numer telefonu komórkowego

    5. ILE KOSZTUJE ZGŁOSZENIE?
        Udział w akcji jest bezpłatny.

    6. JAK UNIKNĄĆ OSZUSTÓW?
        Data i dzień będą znane TYLKO osobie zapraszającej (nie zdradzaj jej nikomu)
        Potwierdzimy naszą wizytę na 2 dni przed wizytą u Ciebie w domu
        Uczestnicy będą mieli identyfikatory z hologramem Kolędowa moc
        Uczestnicy będą ubrani w czerwone koszulki z logo Kolędowa Moc.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
4.5°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany