23 sierpień 2023

Pierwsi na miejscu wypadku

Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jako pierwsi pomogli poszkodowanym w wypadku, który miał miejsce, w ten weekend na A1, w kierunku Grudziądza. W chwili zdarzenia znajdowali się w bliskiej odległości. Zatrzymali się. Zaopatrzyli potrzebujących i zadbali o ich bezpieczeństwo.
REKLAMA

To była chwila. Nagle załamała się pogoda. Zrobiło się ciemno i zaczął padać gwałtowny deszcz. Zauważyliśmy zatrzymujące się pojazdy. Jesteśmy przeszkoleni w kierunku udzielania pierwszej pomocy. Służymy w ramach Zespołu Zabezpieczenia Medycznego, jechaliśmy naszą, wojskową karetką, wiedzieliśmy, że musimy pomóc. Po pewnym czasie przyjechała karetka pogotowia. My zaś oddaliśmy się z miejsca zdarzenia w celu pełnienia obowiązków służbowych.- powiedział udzielający pomocy st. szer. Dariusz.

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia, w którym również pomagali żołnierze WOT, doszło pod koniec lipca w Borach Tucholskich na odcinku łączącym miejscowości Osie i Tleń. Przejeżdżająca tamtą trasą w godzinach wieczornych kpr. Marta zauważyła, że  na drodze leży uszkodzony motorower, a na poboczu dwie kobiety. Jedna z nich był nieprzytomna. Sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku. Kapral poinformowała odpowiednie służby. W międzyczasie na miejscu zdarzenia pojawił się też przywołany przez kobietę inny żołnierz WOT akurat znajdujący się w niedalekiej odległości od wypadku. Wspólnie pomogli poszkodowanym.

Wiedziałam, że wypadki drogowe się zdarzają, ale nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w podobnym działaniu. Jestem dumna, że udało mi się zachować zimną krew. Jedna z ofiar była naprawdę w bardzo złym stanie. Miała całą zakrwawioną twarz i wyraźnie złamaną nogę. Wiem, że szkolenia w WOT są potrzebne i pomocne również w życiu cywilnym.- podsumowała kapral.

Obecnie w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służby ponad 2000 żołnierzy ochotników z całego województwa. Mieszkają zarówno na wsiach jak i w miastach. Czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo lokalnych społeczności i chcą być pomocnym ramieniem w razie jakiegokolwiek kryzysu.

Jeśli i Ty chciałbyś zostać Terytorialsem i być pomocny dla swoich lokalnych społeczności?

Odwiedź najbliższe Regionalne Centrum Rekrutacji
Lub wejdź na:

https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/
Najbliższe szkolenie podstawowe już 6 października br.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
16.1°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 18:42
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2023-09-23 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-23 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-28 19:00
miejsce
Amuza Bistro, Grudziądz, Szosa...
wstęp biletowany
kiedy
2023-09-28 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany