12 maj 2022

Podaj niebieską dłoń, czyli Dzień Świadomości Autyzmu w grudziądzkim Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych

Uznawany za najgłębszy kolor niebieski stał się symboliczny dla Kampanii uświadamiającej społeczeństwo na temat autyzmu. Błękitna wyciągnięta dłoń ma zachęcać wszystkich do podania swojej dłoni osobom ze spektrum, którzy są takimi samymi ludźmi jak wszyscy.
REKLAMA
To 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Kampania „Autyzm akceptujesz, i ja się rozwijam”, towarzysząca jego kwietniowym obchodom zwraca zaś szczególną uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

Także w Zespole Placówek Edukacyjno – Rewalidacyjnych w Grudziądzu kwiecień był pod znakiem tej Kampanii.

Staramy się podkreślić potrzebę wsparcia dla poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu. Chodzi nam o to, aby mogły one prowadzić pełne i znaczące życie, jak również być pełnoprawną częścią społeczeństwa – tak o Kampanii mówi Anna Bolewska, nauczyciel ZPER


Dalej dodaje, iż celem, jaki przyświecał Placówce, kiedy wprowadzała program Kampanii była chęć uwrażliwienia i podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi zdawało sobie sprawę ze skali wyzwań, przed jakimi stoją osoby  w spektrum autyzmu i ich rodziny – dodaje Anna Bolewska


Zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów w zakresie m.in. oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, kynoterapii czy wspomagania i edukacji dzieci z autyzmem Placówka prowadzi edukację 270 uczniów, w wieku od 3 do 25 lat, w tym 54 ze spektrum autyzmu.

Jak mówi Pani Dyrektor ZPER Anna Drozdowska „działalność placówki wyróżnia podporządkowanie indywidualnemu i wszechstronnemu rozwojowi każdego dziecka niepełnosprawnego w zakresie edukacji, opieki, bezpieczeństwa, talentów, komunikacji społecznej i integracji społecznej w sposób zapewniający przygotowanie go, w miarę możliwości, do samodzielnego i aktywnego udziału w życiu społecznym w integracji ze środowiskiem".

Działania te, prowadzone na co dzień w Placówce podkreśla szczególny udział jej w Kampanii "Autyzm akceptujesz, i ja się rozwijam".
Dzięki tej akcji kwiecień obfitował w liczne zajęcia i warsztaty dla dzieci i uczniów Placówki. Między innymi szkolenia dla nauczycieli i rodziców osób ze spektrum, konkursy plastyczne czy warsztaty integracyjne.

Chcemy pokazać uczniom, że osoby ze spektrum autyzmu tak samo jak oni mogą brać udział w zawodach sportowych, wychodzić na plac zabaw, spotykać się po lekcjach, uczęszczać na koła zainteresowań, zapraszać do domu na urodziny, brać udział w imprezach organizowanych przez kolegów". Propagując wiedzę na temat tego zaburzenia wśród uczniów pomagamy im zrozumieć „świat osób ze spektrum", a przede wszystkim jak być dla nich dobrymi kolegami, czy koleżankami.   - mówi dyrektor Anna DrozdowskaAutyzm, nazywany zespołem Kannera, od nazwiska lekarza psychiatry, który jako pierwszy w 1943 roku dokonał opisu dziecka autystycznego, zaliczany jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym i mającym najczęściej podłoże genetyczne.

Musimy pamiętać, że biorąc udział w tego typu wydarzeniach sami uwrażliwiamy się na potrzeby drugiego człowieka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
21.3°C
wschód słońca: 04:37
zachód słońca: 20:44
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2022-05-20 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-22 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Amuza Bistro, Grudziądz, Szosa...
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-01 18:30
miejsce
Dziedziniec Muzem im. ks.dr....
wstęp biletowany