29 czerwiec 2020

Podmioty ekonomii społecznej szyją maski i gotują dla DPS-ów

4 miliony złotych to środki marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, które uruchomiliśmy na wsparcie przedsiębiorstw społecznych w ramach mechanizmu, który obejmuje też pomoc dla domów pomocy społecznej, zakładów aktywności zawodowej i dziennych ośrodków opieki.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W sytuacji związanej z epidemią Covid-19 recesji gospodarczej podmioty ekonomii społecznej, z reguły mniej konkurencyjne niż zwyczajne firmy, stają wobec szczególnych trudności. Stąd decyzja o uruchomieniu wsparcia. Wartością dodaną będzie, mam nadzieję, trwała sieć powiązań, dzięki którym przedsiębiorstwa społeczne zyskają lojalnych odbiorców usług i produktów, a ośrodki wsparcia społecznego solidnych dostawców – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Projekt koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS), pieniędzmi dysponują wszystkie cztery ośrodki wsparcia ekonomii społecznej w Kujawsko-Pomorskiem (https://ngo.kujawsko-pomorskie.pl/osrodki-ekonomii-spolecznej-w-regionie,14,l1.html). Domy pomocy społecznej, zakłady aktywności zawodowej, dzienne ośrodki opieki i inne tego typu placówki opiekuńcze zgłaszają do ROPS swoje potrzeby związane z prowadzeniem działalności w warunkach epidemii. Chodzi na przykład o maski dla personelu lub podopiecznych czy catering dla pracowników, którzy zdecydują się wydłużyć czas pracy lub zamieszkać z podopiecznymi w ośrodku tak długo, jak będzie to konieczne. Teraz wkraczają do akcji ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, które znajdują odpowiednią firmę społeczną (lub działającą w podobnej w formule fundację). Taką, która najlepiej wykona to zlecenie. To ośrodek wsparcia płaci za usługę lub produkt takiej firmie, dom pomocy społecznej otrzymuje je bezpłatnie.

Tak było na przykład w przypadku Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Wincentego a Paulo.

Zakonnice, które tu pracują, zdecydowały się zamknąć z podopiecznymi w DPS-ie aż nie opadnie fala epidemiczna. W tej sytuacji potrzebny by dowóz posiłków zarówno dla nich, jak i dla przebywających tu czterdziestu wymagających całodobowej opieki osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Zajął się tym toruński ośrodek wsparcia ekonomii społecznej Tłok, który zaproponował realizację tego zlecenia spółce Victus z Łasina w powiecie grudziądzkim i Grudziądzkiemu Centrum Ekonomii Społecznej Pomost z Grudziądza. Rachunki – opiewające na razie, za pół maja i czerwiec, na trochę ponad 8,6 tys. złotych i 6,7 tys. złotych – uregulował Tłok. Świecki DPS otrzymał catering bezpłatnie.

Projekt ruszył niedawno (zakładamy, że potrwa co najmniej do końca roku), operacji podobnych do tej opisanej przeprowadzono na razie 25; ich łączna wartość to nieco ponad 60 tysięcy złotych. Wśród zamówień poza cateringiem także szycie masek, kombinezonów i fartuchów ochronnych oraz kołder, poduszek i kompletów pościeli.

Wart 740 milionów złotych samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany