30 wrzesień 2022

Pogłoski o planach likwidacji szkół specjalnych trzeba zawsze ucinać

zdjęcie: Pogłoski o planach likwidacji szkół specjalnych trzeba zawsze ucinać / fot. PAP
fot. PAP
Pogłoski o planach likwidacji szkół specjalnych trzeba zawsze ucinać. Pedagogika specjalna w Polsce jest na wyjątkowo wysokim poziomie – powiedział w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek podczas obchodów 25-lecia Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS-ie w Matczynie (woj. lubelskie).
REKLAMA

Minister edukacji i nauki podczas obchodów w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach podał, że wszystkie pogłoski o jakichkolwiek planach likwidacji szkół specjalnych trzeba zawsze ucinać.

"Nie ma takich planów i nie będzie, bo to by odznaczało, że odcinalibyśmy gałąź, na której wszyscy siedzimy. Szkolnictwo specjalne jest absolutnie konieczne w Polsce i trzeba je rozwijać" – podkreślił.

Zdaniem szefa MEiN polskie szkolnictwo specjalne i pedagogika specjalną są na wyjątkowo wysokim poziomie, ale to rodzice mają prawo decydować o tym, do jakich szkół posyłać swoje dzieci.

"Przepisy prawa doprowadziły do sytuacji, w której 70 proc. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego jest dziś w szkołach ogólnodostępnych, a nie w specjalnych. To jest wybór rodziców" – powiedział.

Stwierdził, że odpowiedzią na obecność dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach ogólnodostępnych są specjalne centra wspierania edukacji włączającej, w których nauczyciele szkół specjalnych przekazują odpowiednie kompetencje nauczycielom szkół ogólnodostępnych. Dodał, że w tym roku na ten cel przeznaczono 700 mln zł, w tym 520 mln zł na dodatkowe 18 tys. etatów specjalistów w szkołach ogólnodostępnych: psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów i innych.

"W przyszłym roku to będzie ponad 1,5 mld zł" – uzupełnił.

Szef MEiN powiedział, że nie oznacza to podkopywania pozycji szkół specjalnych.

"Szkoły specjalne są absolutnie priorytetem w tym wszystkim, bo od państwa idą kompetencje, fachowa wiedza na temat, jak zająć się tymi wspaniałymi dziećmi, które potrzebują państwa kompetencji" – stwierdził.

Dziękując pracownikom ZSS przy DPS w Matczynie za lata pracy, powiedział, że to jest 25 lat pięknego świadectwa i dobra okazywanego drugiemu człowiekowi, który potrzebuje szczególnej opieki.

Dyrektorka ZSS Renata Rejnowska powiedziała, że do placówki uczęszcza 67 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Uczniowie są mieszkańcami DPS-u lub są dowożone z domów rodzinnych.

"Jesteśmy taką szkołą jak każda inna i staramy się, aby nasze dzieci funkcjonowały tak jak każde inne dzieci" – podała.

ZSS dysponuje oddziałem przedszkolnym, szkołą podstawową, szkołą przysposabiającą do pracy i oferuje wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka. W placówce zatrudnionych jest 35 osób kadry pedagogicznej, 10 osób obsługi i dwoje pracowników administracji.

ZSS działa od października 1997 r.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
-0.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2022-11-27 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 17:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 17:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany