Hokej: najbardziej urazowy sport drużynowy?
Na czym polega hokej?
Hokej jest dyscypliną sportową mało popularną w Polsce. Największą popularnością cieszy się w krajach północnej półkuli, co wynika z dobrych warunków klimatycznych. Trenuje się go w Kanadzie, USA czy w Rosji, a także w krajach nordyckich. Hokej najprawdopodobniej wymyślono pod koniec XV wieku, a dyscyplina ta została zapoczątkowana w Anglii lub we Francji. Nowoczesna gra w hokeja na lodzie rozwinęła się w Ameryce Północnej, a jej korzeni należy poszukiwać w Kanadzie.
Najbardziej znane rozgrywki w hokeja to liga NHL - National Hockey League, rozgrywana w Kanadzie, gdzie do wygrania jest Puchar Stanleya. Rozgrywki ligi kanadyjskiej, rosyjskiej czy czeskiej można obstawiać w zakładach bukmacherskich również i w Polsce np. za pośrednictwem strony www.totolotek.pl.
Urazowy sport
Hokej jest sportem kontaktowym, który prowadzi do powstawania kontuzji u zawodników. Według obowiązujących zasad gry w hokeja na lodzie dozwolone są ataki ciałem na zawodników przeciwnej drużyny. Każdy zawodnik podczas meczu wyposażony jest w specjalne ochraniacze – na ramiona, łokcie, zęby i nogi, a także w kask. Dodatkowo, bramkarze mają specjalne maski na twarzach i duże ochraniacze na nogi, bowiem uderzony kijem, lecący z ogromną prędkością twardy, kauczukowy krążek do gry w hokeja, może wyrządzić bramkarzowi krzywdę. Gdyby nie ochraniacze, poważne kontuzje, ze złamaniami włącznie, podczas gry w hokeja byłyby na porządku dziennym. Dlatego też, mimo że nie ma obowiązku zakładania ochraniaczy, to jednak są one wysoce zalecane, a dla zawodników niepełnoletnich – wymagane.
Hokej jest sportem o szybkim tempie gry, w którym ważną funkcję pełni użycie siły fizycznej w stosunku do zawodników z przeciwnej drużyny. Trzeba liczyć się z tym, że nawet zastosowanie ochraniaczy może nie zapobiec wszystkim kontuzjom.