reklama
kategoria: Sport
26 wrzesień 2024

Sportowcy również pomagają powodzianom. Ogromne pieniądze i nie tylko

fot. Adam Starszyński
Przez ostatnie tygodnie cała Polska i nie tylko żyje wydarzeniami w południowo-zachodnich rejonach kraju, gdzie wiele miejscowości walczy ze skutkami powodzi. Na pomoc ruszyło również środowisko sportowe, które wspiera poszkodowanych w każdy możliwy sposób.
Jednym z pierwszych klubów sportowych, które włączyły się do walki z powodzią, była siatkarska PSG Stal Nysa. To zresztą zrozumiałe, ponieważ stan alarmowy na Opolszczyźnie ogłoszono w momencie, kiedy zawodnicy czekali w Rzeszowie na inaugurację PlusLigi z Resovią. Spotkanie zostało odwołane, siatkarze wrócili do Nysy, a przez całą noc, na czele z prezesem Robertem Pryglem i trenerem Danielem Plińskim pomagali służbom budować wały.

Siedzieliśmy u prezesa, gdy pojawiła się informacja, że potrzebna pomoc przy umacnianiu wałów – opowiada Pliński.
Rokowania były fatalne, bo mówiono, że jeśli wał pęknie, woda może sięgnąć nawet do trzeciego piętra. My byliśmy w mieszkaniu, które było właśnie na trzecim piętrze. Od razu postanowiliśmy pojechać, żeby pomóc. Myślę, że każdy by tak zrobił... Burmistrz ogłosił konieczność ewakuacji, a z zalewanego szpitala wywożono chorych. Chyba nigdy w życiu się tak nie bałem. Pracowaliśmy do północy, kiedy usłyszeliśmy, że sytuacja się poprawiła.


Niestety, domy niektórych siatkarzy ucierpiały, ale do akcji włączyła się tzw. siatkarska rodzina, która nigdy nie zawodzi. Do zbiórek zaczęli dołączać nie tylko kibice, ale również inne kluby. PGE Projekt Warszawa zdecydował o przekazaniu części dochodu z biletów z meczu z GKS Katowice. Z kolei klub ze Śląska podarował powodzianom wszystkie pieniądze ze sprzedaży wejściówek ze spotkania z PSG Stalą Nysa, a jego sponsor, firma Superbet, przekazała 100 tys. złotych na Polski Czerwony Krzyż, który w ogromnym stopniu włączył się w walkę z powodzią.

To jednak nie wszystko. Fundacja Polska Siatkówka przy wsparciu Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Polskiej Ligi Siatkówki uruchomiła specjalne subkonto, na które kibice mogą wpłacać darowizny dla powodzian. Zbiórka została przeprowadzona również podczas meczu o żeński AL-KO Superpuchar Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim, a podobna planowana jest również podczas męskiego spotkania o to trofeum w katowickim Spodku.

Inne kluby siatkarskie, na czele z plusligowymi Aluronem CMC Wartą Zwiercie, PGE GiEK Skrą Bełchatów, Treflem Gdańsk, tauronligowym #Volleyem Wrocław czy pierwszoligowymi PZL Leonardo Avią Świdnik i ChKS Chełm przeprowadziły zbiórki przydatnych rzeczy powodzianom. W ten sposób żywność o długim terminie przydatności, środki czystości i higieny osobistej, powerbanki, baterie, karmę dla zwierząt, a także wodę do picia, koce, śpiwory czy apteczki pierwszej pomocy można było zostawiać w halach przy okazji meczów lub w specjalnie wyznaczonych przez kluby punktach.

Swoją solidarność i chęć niesienia pomocy okazało także środowisko piłkarskie. Zagłębie Lubin w swoim sklepie klubowym przeprowadziło zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów, a każda osoba, która się do niej włączyła, otrzymała voucher na bilet na mecz z Radomiakiem. Z kolei Śląsk Wrocław sprzedaje wirtualne cegiełki o wartości 10 złotych. Przygotowano ich 43 tys., czyli tyle ile pojemności ma stadion Tarczyński Arena, na którym wrocławianie rozgrywają swoje spotkania. Z kolei Widzew we współpracy z fanclubem z Lubawki, miejscowości, która ucierpiała w wyniku kataklizmu, przekazał 50 tys. złotych Kołu Gospodyń Wiejskich w Marciszowie „Dobrem tkane”. Stamtąd pieniądze trafią bezpośrednio do rodzin i gospodarstw, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy. Wiele innych klubów, przykładowo piłkarski ŁKS czy Legia Warszawa, przeprowadziły również zbiórki darów na swoich meczach.

Kolejne instytucje, zawodnicy czy firmy związane ze sportem postanowiły również wspomóc powodzian finansowo. I trzeba przyznać, że niektóre kwoty naprawdę robią wrażenie. Fundacja byłego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego przekazała poszkodowanym 250 tys. złotych. Niewiele mniej, bo 200 tys. powodzianom przelał zawodnik Górnika Zabrze Lukas Podolski.

Ogromnym sercem i pomysłowością wykazała się także odzieżowa marka 4F. Jej zarząd zdecydował o przekazaniu polarów, softshelli, bielizny termicznej oraz artykułów bawełnianych mieszkańcom najbardziej dotkniętych powodzią miast: Lądka-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej czy Stronia Śląskiego.

W wyniku powodzi ucierpiało również wiele obiektów sportowych. Wśród nich jest hala pierwszoligowych koszykarzy Pogoni Prudnik. Tutaj naprzeciw wyszedł Marcin Gortat, były zawodnik klubów NBA. Jego fundacja zasiliła zrzutkę wpłacając 25 tys. złotych, czyli jedną czwartą kwoty potrzebnej do renowacji obiektu.

Jeśli dodamy do tego ogromną promocję zweryfikowanych zbiórek przez tysiące sportowców, również z pierwszych stron gazet, to naprawdę można powiedzieć, że środowisko sportowe w pięknym stopniu zmobilizowało się do pomocy powodzianom. I wszystkim należą się ogromne brawa, które mają na pewno inny wydźwięk niż ten z aren sportowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
7.7°C
wschód słońca: 07:54
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-01-09 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany