Uliczny surfing, czyli wydłużone deskorolki
Blat deskorolki został wydłużony, uzyskał także lekko wybrzuszony kształt, a także większe i bardziej miękkie kółka. Tak zbudowane deski, to właśnie longboardy. Długość longboardów dochodzi nawet do dwóch metrów. Standardowo jednak, wymiary zamykają się w granicach jednego metra. Ich duże kółka pozwoliły na jazdę ze znacznie większą prędkością niż na zwykłej desce, a także zapewniły lepsze bezpieczeństwo jazdy. Longboardy cechują się większą stabilnością, a jazda na nich określana jest jako komfortowa i porównywana do wrażeń powstających przy jeździe na snowboardzie.
Ostatnimi czasy można zaobserwować, iż longboardy stały się także środkiem transportu miejskiego. Młodzi ludzie z chęcią pokonują ulice na komfortowych deskach, co sprawia im nie tylko frajdę, ale także pozwala na szybkie przemieszczanie się z pominięciem korków ulicznych.
Warto wspomnieć, że istnieją różne techniki jazdy na longboardach. Wśród najważniejszych można wymienić cruzing, polegający na normalnym odpychaniu się nogą do przodu. Odepchnięcia odbywają się tu z niewielką częstotliwością, dzięki czemu jazda jest płynna i przyjemna. Technika ta stosowana jest do przemieszczania się w dużych miastach z punktu A do punktu B. Inną popularną techniką jest carving, polega on na wykonywaniu ostrych skrętów pomiędzy krawężnikami. Jest to zaawansowana metoda poruszania się na longboardzie. Jej zwolennicy twierdzą, że im większa jest prędkość jazdy i ostrzejsze skręty, tym jazda jest przyjemniejsza. Trzecią popularną techniką jest sliding. Jest to metoda najtrudniejsza i wymagająca sporo doświadczania. Polega ona na energicznych obrotach bokiem do kierunku jazdy. Metoda ta wymaga dobrej kontroli prędkości jazdy oraz siły hamowania.