8 grudzień 2010

Skóra zimą. Jak o nią dbać?

zimą nasza skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia
Zima jest najgorszą porą roku dla naszej skóry. Na zmianę zimne, ostre powietrze na zewnątrz i suche, ciepłe w pomieszczeniach to niedobre czynniki, które niszczą naszą skórę.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Zimowe warunki pogodowe prowadzą do nadmiernego wysuszenia skóry, zaczerwienień i innych podrażnień. Na szczęście, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można temu zaradzić.

Zimą skóra staje się bardzo podatna na podrażnienia. Zimny wiatr sprawia, że skóra jest wysuszona, a niska temperatura powoduje zmniejszenie ilości produkowanego łoju. Z tego względu niewskazane jest w tym okresie używanie kosmetyków beztłuszczowych, głęboko nawilżających, ponieważ zawarty w nich płyn po dość długim czasie przebywania na świeżym powietrzu może nawet zmieniać się w kryształki lodu, a co za tym idzie uszkadzać skórę.

Najbardziej narażona zimą jest skóra twarzy – najbardziej odsłonięta część ciała. Bardzo ważne, aby zabezpieczyć twarz przed działaniem mrozu, zimnego wiatru a czasem również ostrego, odbitego od śniegu słońca. Podczas mrozów skóra traci dwa razy więcej wody niż w porze letniej. Długie eksponowanie twarzy na mrozie naraża na podrażnienia, wysuszenie i odmrożenia. Przebywanie na dworze, na mroźnym powietrzu, a następnie powrót do ciepłego domu, by jak najszybciej ogrzać zaczerwienione od zimna policzki, również nie jest dla skóry najlepsze.

Jak dbać o skórę?

Dobry, zimowy krem powinien przede wszystkim chronić skórę przed działaniem środowiska i nie dopuszczać do utraty wilgotności. Krem powinien działać kojąco i zmniejszać podatność na podrażnienia. Zimą skóra powinna być delikatnie natłuszczona i dobrze odżywiona, zapobiegnie to nadmiernemu łuszczeniu się na skutek działania mrozu.

Zawarta w tłustych kremach woda odparowuje z powierzchni skóry prawie natychmiast po ich nałożeniu. Oprócz tworzenia warstwy izolacyjnej, tłuste składniki kremów wzmacniają barierę lipidową w głębi warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra pozostaje elastyczna.

Natłuszczanie skóry to jeszcze nie wszystko. Dobry krem na zimę powinien zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Zimą światło słoneczne odbijające się od śniegu jest znaczniej intensywne niż latem i ostre. Promienie UV uszkadzają komórki i powodują przedwczesne starzenie się skóry. W tym przypadku należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem.

Dodatkowo dokonując wyboru kremu na zimę pamiętajmy, żeby kierować się również indywidualnymi potrzebami skóry.


NK

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany