18 wrzesień 2019

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce

W naszym kraju znajduje się mnóstwo tras rowerowych – trudniejszych lub prostszych, do pokonania na dwóch kółkach. Jest ich na tyle dużo, że pozwalają na przejechanie Polski od morza po góry. Dadelo.pl na podstawie wyboru internautów, opracowało zestawienie najbardziej ciekawych szlaków rowerowych w Polsce. Znalazły się w nim między innymi Wiślana Trasa Rowerowa, przebiegająca przez województwo kujawsko-pomorskie, w tym również Grudziądz.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Z północy na południe – od Pomorza po Małopolskę

Wiślana Trasa Rowerowa, jak sama nazwa wskazuje przebiega wzdłuż rzeki, a docelowo ma się znajdować po obu jej stronach. Obecnie szlak prowadzi częściowo po wałach przeciwpowodziowych oraz zróżnicowanej nawierzchni i nie sprawia rowerzystom większych trudności. Na taką podróż najlepiej sprawdzą się modele trekkingowe, MTB oraz gravele.
Część znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim jest już wytyczona. Prowadzi ona po obu stronach Wisły – z lewej strony wynosi ona 238 kilometrów, a z prawej 212. Podróż można rozpocząć od Dobrzynia nad Wisłą lub od Włocławka. Jadąc tym szlakiem można zwiedzić takie miasta, jak: Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Świecie, Chełmno i Włocławek. Co można zobaczyć po drodze? Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto w Grodzie Kopernika, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale nie tylko. Przemieszczając się rowerem wzdłuż Wiślanej Trasy Rowerowej mamy okazję zobaczyć mnóstwo atrakcji.

Zaczynając od południa województwa można zatrzymać się przy zaporze na Wiśle we Włocławku czy zwiedzić tamtejszą katedrę. Kolejną miejscowością, którą warto odwiedzić jest Ciechocinek, słynący z tężni. Jadąc dalej przez Puszczę Bydgoską, dotrzemy do Bydgoszczy i starego miasta. Stamtąd już niedaleko do Świecia, gdzie czekają na rowerzystów zabytkowy młyn czy zespół klasztorny. Ten odcinek szlaku wiodący przez Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, kończą ruiny zamku w Nowem.

Jadąc rowerem wzdłuż prawej strony Wisły, warto zatrzymać się w Toruniu, a stamtąd wyruszyć dalej  do Zamku Bierzgłowskiego. Zanim dotrzemy do Grudziądza, po drodze mijamy Pałac w Ostromecku oraz miasto Chełmno.

Noclegu można poszukać w Bydgoszczy lub Toruniu. Dla osób lubiących spanie w terenie przygotowano pola namiotowe w Ciechocinku, Świeciu, Grudziądzu.

Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi również przez Małopolskę i Śląsk. W tej pierwszej części ma ona długość 230 kilometrów, a w drugiej 80.


Jakie inne trasy znalazły się w rankingu?

Według internautów na uwagę zasługiwał też szlak Green Velo, który biegnie przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. To ogromne przedsięwzięcie liczy blisko 2000 kilometrów. Jadąc rowerem po drodze można zwiedzić dwie atrakcje z listy UNESCO – Białowieski Park Narodowy oraz Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu. Cały szlak jest bogaty w ciekawe do odwiedzenia miejsca, w których warto się zatrzymać nawet na nocleg (20 proponowanych miejsc postoju oraz 11 pól namiotowych). Aby spokojnie przejechać Green Velo potrzeba około trzech tygodni.
Rowerzyści, którzy uwielbiają morze, mogą spróbować swoich sił, przemierzając szlakiem Blue Velo lub R10 linię brzegową Bałtyku. Pierwsza z tych tras ma długość 46,5 kilometra i znajduje się województwie zachodniopomorskim. Większość tego odcinka pokrywa asfalt. Użytkownicy tej ścieżki, dzięki znakom, są dobrze poinformowani.

Drugi z tych szlaków również wiedzie przez województwo zachodniopomorskie, aż do sąsiadującego obok pomorskiego. Na drodze Świnoujście-Hel, rowerzyści mają okazję zwiedzić liczne latarnie morskie oraz dwa parki narodowe – Słowiński oraz Woliński.
W zestawieniu Dadelo.pl znalazł się również Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, mający na swoim koncie tytuł najlepszego produktu turystycznego Polski w 2012 roku. Wiedzie on przez dwa województwa: śląskie i małopolskie i ma długość 186 kilometrów. Niech nie zwiedzie nikogo myśl, że trasa jest łatwa ze względu na wyasfaltowane odcinki. Nie brakuje tutaj piaszczystych dróg, przez które pokonanie tej trasy z dziećmi jest ekstremalnym osiągnięciem.

Więcej informacji na temat najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce znaleźć można na Dadelo.pl.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany