reklama
kategoria: Turystyka
4 luty 2025

Ponad 5 mln turystów w 2024 r. - padł frekwencyjny rekord

zdjęcie: Ponad 5 mln turystów w 2024 r. - padł frekwencyjny rekord / fot. PAP
fot. PAP
5 mln 91 tys. osób odwiedziło Tatrzański Park Narodowy (TPN) w 2024 r. - podsumowały władze tego parku. To historyczny rekord frekwencji turystycznej w Tatrach; dotychczasowy odnotowano w 2021 r., kiedy było 4 mln 788 tys. wejść do parku.
REKLAMA

Dane statystyczne z wejść na teren TPN zbierane są na podstawie sprzedanych biletów i doszacowane o liczbę turystów, którzy wyjechali na Kasprowy Wierch kolejką linową. Do tej statystki wliczone są także osoby, które wchodzą na tatrzańskie szlaki bez biletów, a są to m.in. mieszkańcy Podhala i posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Największą popularnością Tatry cieszyły się w miesiącach wakacyjnych. W minionym roku tylko w sierpniu po tatrzańskich szlakach wędrowało ponad 992 tys. turystów, a niewiele mniej w lipcu - 832 tys. Największą i niesłabnącą popularnością wśród turystów cieszy się Morskie Oko. Tylko poprzez wejście na Polanie Palenicy to słynne wysokogórskie jezioro odwiedziło od stycznia do końca listopada 693,5 tys. turystów. Wielką popularnością cieszy się też wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. W ten sposób na szczyt dostało się ponad 587 tys. turystów. Trzecia w kolejności pod względem frekwencji w ubiegłym roku była Dolina Kościeliska, którą odwiedziło przez 12 miesięcy ponad 530 tysięcy turystów. Najmniej turystów z kolei wchodzi do Doliny Olczyskiej – w ub.r. odnotowano tu 30,7 tys. wejść.

Z danych TPN wynika, że coraz więcej osób decyduje się na kupno e-biletu uprawniającego do wejścia na teren TPN. W ubiegłym roku z internetowej formy zakupu skorzystało ponad 816 tys. turystów. Kupując bilet online turyści nie muszą stać w kolejkach do kas.

Wyraźny wzrost frekwencji turystycznej w Tatrach, licząc rok do roku, nastąpił po pandemii, czyli w 2021 r. - wówczas po tatrzańskich szlakach wędrowało ponad 4 mln 788 tys. osób. Liczba 3 mln turystów w TPN została przekroczona w 2014 r., a w 2018 r. było ich już niemal 4 mln.

Choć turystów na tatrzańskich szlakach jest coraz więcej, władze TPN uspokajają, że większość ruchu koncentruje się w obszarze regla dolnego. Oznacza to, że turyści głównie wybierają wędrówki dolinami do wysokości górskich schronisk. TPN konsekwentnie realizuje też zadania edukacyjne z zakresu ochrony przyrody, które uwrażliwiają turystów na naturę.

“Edukacja i kompromisowe rozwiązania pozostają naszym priorytetem. Na razie nie przewidujemy wprowadzenia limitów na szeroką skalę, ale zawsze jesteśmy gotowi podjąć działania, jeśli wymaga tego ochrona przyrody. Podkreślamy, że parki narodowe są dobrem wspólnym, a ich dostępność przynosi szereg korzyści społecznych, w tym poprawę zdrowia. Jednocześnie realizujemy zasadę +nie pogarszać stanu przyrody+ i cieszymy się obecnością dużych drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk czy ryś, które są wrażliwe na obecność człowieka, a jednocześnie świadczą o dobrym stanie ekosystemu” - przekazała PAP Paulina Kołodziejska z TPN.

Przyrodnicy z TPN stale monitorują kluczowe wskaźniki stanu przyrody, takie jak liczebność kozic, niedźwiedzi czy kolonii świstaków. W razie potrzeby zamykane są czasowo fragmenty szlaków turystycznych, jak np. obecnie z uwagi na gniazdowanie sokołów w rejonie Kazalnicy i Kościelca.

W polskich Tatrach jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. (PAP)

szb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
2.2°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-02-06 20:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 10:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany