Spotkajmy się na Szlaku Świętego Jakuba

bixabay/1180770
Organizacje, instytucje i osoby prywatne związane z popularyzacją Szlaku Świętego Jakuba w naszym regionie zachęcamy do zgłaszania wydarzeń, które planują zorganizować 9 i 10 maja w ramach tegorocznych Europejskich Dni Camino de Santiago. Na propozycje spotkań, prelekcji, rajdów pieszych i rowerowych oraz innych eventów czekamy do 15 marca.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela (Hiszpania) grobu apostoła. Uznaje się, ze Camino de Santiago i sięgając korzeniami wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów, fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Mogilna przez Inowrocław, Toruń, Płonne (powiat golubsko-dobrzyński), Brodnicę, aż do granicy z województwem warmińsko-mazurskim.

Rajdy piesze i rowerowe, prelekcje i konferencje prasowe, koncerty, spotkania i zwiedzanie zabytków z przewodnikiem - te i wiele innych imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych upamiętniających dziedzictwo Świętego Jakuba odbyło się podczas ubiegłorocznych Europejskich Dni Camino de Santiago. Wydarzenia zorganizowane były jednocześnie w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Holandii i Polsce - miejscach, przez które przebiega Szlak Jakubowy. Wiele działo się także w naszym regionie.

Wydarzenia, które planowane na 9 i 10 maja w ramach tegorocznej, drugiej już edycji Europejskich Dni Camino de Santiago, można zgłaszać do 15 marca. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail: m.stoklosa@kujawsko-pomorskie.pl. Informacji udziela Małgorzata Stokłosa, tel. 56 62 18 780 oraz 728 494 689.


* Formularz zgłoszenia w galerii.

Przywracanie szlaku rozpoczęto w latach 80-tych ubiegłego wieku. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a potem także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym regionie to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra. Od 2013 roku działalność związaną z promocją szlaku prowadzi Rada Programowa ds. Rozwoju Szlaku Św. Jakuba w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Skupia ona przedstawicieli samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Rada stawia sobie za cel tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze, popularyzacja idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej oraz podjęcie działań na rzecz promocji Drogi Jakubowej w kraju i za granicą.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany