Zabytki w coraz lepszym stanie

Jutro (18 kwietnia) Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków - wszystkim konserwatorom i muzealnikom składamy serdeczne życzenia. Samorząd województwa realizuje w tym roku kolejną edycję marszałkowskiego programu ochrony zabytków. Na remonty konserwatorskie i działania restauratorskie w obiektach w całym regionie przeznaczamy 6,5 miliona złotych (z budżetu województwa i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego). Wsparcie trafi do 198 instytucji.
REKLAMA
- Wspólnie udało nam się zrobić już bardzo wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty tych działań widać w całym regionie, ale potrzeby są wciąż duże – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczne dotacje zostaną wykorzystane do zrealizowania 198 przedsięwzięć inwestycyjnych (lista w załączniku). Wśród wybranych do dofinansowania projektów są między innymi
  • trzeci etap remontu elewacji wieży kościoła sw. Mikołaja w Chełmży (powiat toruński)
  • przebudowa pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim
  • konserwacja manierystycznych stalli z 1630 roku w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku
  • remont dachu kościoła parafialnego w Wąbrzeźnie
  • Konserwacja barokowej ambony w kościele św. Józefa w Zakrzewie (powiat aleksandrowski),
  • remont dachów Domu pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu
  • remont konserwatorski budynku Szkoły Podstawowej w Czarnem (powiat lipnowski)
  • drugi etap prac remontowo-budowlanych w dworze w Paulinach (powiat bydgoski)
  • wymiana stolarki okiennej w pałacu w Starorypinie Prywatnym (powiat rypiński).
W ostatniej dekadzie na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach, przede wszystkim kościołach, w tym świątyniach w niewielkich wsiach. Na liście są też kompleksy pałacowo-parkowe, dwory, kamienice i budynki mieszkalne oraz zabytkowe gmachy szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra (więcej).

Ubiegłoroczne wsparcie na zadania na rzecz ochrony zabytków umożliwiło realizację 194 remontów konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w historycznych obiektach Kujaw i Pomorza. W budżecie programu znalazły się środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość projektu, wraz z wkładem własnym beneficjentów, wyniosła 27,5 mln złotych. Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany