5 czerwiec 2020

Ponad 622 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w Polsce

fot. nadesłane
Na Kujawach i Pomorzu zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Obecnie jest ich ponad 22 tysiące. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 622 tysiące. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie kujawsko-pomorskim o ponad 2 tysiące.  Wśród pracownikówz zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Cudzoziemcy na Kujawach i Pomorzu

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS ubezpiecza 22 tysiące obcokrajowców. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Bydgoszczy. Do 30 kwietnia odnotowano blisko 14 890 cudzoziemców.

Z samej Ukrainy do pracy na terenie podległym bydgoskiemu oddziałowi przyjechało 12 495 osób. Drugą taką liczną narodowością w tym oddziale są Białorusini w liczbie 509 osób, a następnie Gruzini, których jest 219 osób. O połowę mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie jest w toruńskim oddziale ZUS. Tutaj do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 7187 cudzoziemców, w tym 5318 obywateli Ukrainy, 327 obywateli Mołdawii oraz 315 obywateli Białorusi. - wymienia Krystyna Michałek.

Co ciekawe w naszym regionie pracują też osoby z obywatelstwem kolumbijskim, nigeryjskim czy marokańskim - dodaje rzeczniczka.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany