4 wrzesień 2020

Chopin i Paderewski w Klubie Akcent

fot. UM Grudziądz
5 września w Klubie Akcent wystąpi Paweł Wakarecy, który zaprezentuje swój talent podczas recitalu fortepianowego. Koncert odbędzie się w ramach IV Festiwalu Letniego imienia Piotra Janowskiego „1920-2020. Muzyka świadkiem historii”. Wstęp jest darmowy. Start wydarzenia o godzinie 18:00.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Paweł Wakarecy (ur. w 1987 roku w Toruniu) – z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował na najważniejszych estradach koncertowych i festiwalowych w Polsce – m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Szkocji, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych – m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts Concert Hall oraz Lotte Hall w Seulu, czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego. Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Wojciecha Michniewskiego, Zygmunta Rycherta, Łukasza Borowicza, Daniela Smitha, Mitsuioshi Oikawy, Bar Avni. Prowadzi aktywną działalność jako kameralista. Wraz z Żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy nagradzany duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. Współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, regularnie występuje również z Jakubem Jakowiczem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik Januszem Wawrowskim, Łukaszem Długoszem.


Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

O festiwalu – festiwal w tym roku dedykowany jest ważnym datom 1920-2020, dlatego pierwsza propozycją (29.08 - Park Miejski) będzie Imprompu Jana Maklakiewicza skomponowane w 1920 roku przez młodziutkiego wówczas kompozytora, żołnierza wojny 1920 roku. Całość zakończy koncert premier (6.09 – Dziedziniec Muzeum), gdzie zabrzmią utwory skomponowane specjalnie na festiwal przez 3 współczesne kompozytorki, mieszkające w różnych krajach: Annę Ignatowicz z Polski, Ewę Serafin z Norwegii oraz Joannę Bruzdowicz z Francji. Oprócz muzycznych nawiązań rocznicowych odbędzie się recital muzyki polskiej Pawła Wakarecego (5.09 - Klub Akcent) oraz 2 koncerty muzyki kameralnej: Kobiety w muzyce: Clara Schumann, Grażyna Bacewicz i córka Henryka Wieniawskiego Irena Poldowski (29.08) oraz koncert trio fortepianowego (30.08 - Park Miejski).


CKT

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany