Koncert jubileuszowy grudziądzkiego zespołu Cela nr 3
CELA NR 3
W 1984 roku rozpoczynali grę w różnych zespołach: najpierw była Kaplica, później Izba Wytrzeźwień, Sherman, Zanik Pamięci, no i w końcu Cela nr 3. Zaczęły się próby, koncerty w okolicach Grudziądza i wreszcie w 1987 roku po uprzednim wysłaniu kasety z nagraniami, zakwalifikowano ich na Festiwal Muzyków Rockowych „Jarocin’87”. Co prawda na małą scenę, ale kto wtedy na to patrzył? Liczyło się, że to był JAROCIN!!!
Po Jarocinie częściej zaczęły napływać propozycje i zaproszenia. No, i zaczęło się koncertowanie po Polsce. Grali wszędzie tam, gdzie ich zapraszano. Do roku 1989 kilka razy zmieniał się skład, a w 1990 roku „z przyczyn obiektywnych” ich drogi się rozeszły. Po pięcioletniej przerwie przypadek zrządził, że spotkali się ponownie. Jak mówią: „w czasie rozmowy przy piwku” padła propozycja żeby spróbować znowu wspólnego grania. Od słowa do czynu krótka była droga i po kilku dniach zaczęli pierwsze próby. Potem już poszło z górki próby, koncerty – m.in. Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy i wiele innych. Grali na jednej scenie m.in. z Guitar Gangsters, G.B.H., Angelic Upstarts, Vibrators, UK Subs oraz z wieloma bardzo dobrymi kapelami z „ich podwórka”.
Od listopada 2024 nastąpiłą zmiana na perkusji, do zespołu dołączył Piotr "Pie Tia" Cejmer.
Skład zespołu:
Wiesław „Gruby” Panter – gitara /głos
Krzysztof „Dee Dee” Panter – gitara /głos
Andrzej „Anda” Krajewski – bas
Piotr "Pie Tia" Cejmer – bębny
Dyskografia:
„LUSTRO”, „KWIATY”, „LIVE” (wydania kasetowe)
„Koniec Punk Rocka (2014 CD)”
oraz DVD
*„JEDYNKA”,
*„DEDYKACJA DLA KURDUPLA” (z archiwalnymi utworami, które śpiewał nieżyjący już wokalista Maciej Grzeszczyk „Kurdupel”),
* „MIASTO”,
* „Koniec Punk Rocka” - płyta z 2014 roku
The Analogs
Świętujący w 2025 roku swoje 30-lecie zespół THE ANALOGS to jedno z aktywniejszych ogniw polskiej sceny niezależnej. Ich utwory takie jak „Dzieciaki Atakujące Policję” czy „Pieśń Aniołów” zna chyba każdy kto interesuje się gitarowym graniem. Jeśli ktoś śledzi drogę, którą od lat podążają wie, że wywodzą się ze sceny punk rockowej. Są jednak grupą, która nie zatrzymała się na poziomie nihilizmu i dekadencji z którą kojarzony jest ten gatunek muzyczny. Ich muzyka to kolejny dowód na to, że punk rock nie musi być ślepa uliczką, ale może stać się platformą na której można się rozwijać tak w warstwie muzycznej jak i przekazowej. Odpowiadający od kilku lat za muzykę THE ANALOGS Kamil Rosiak składa dźwięki w sposób który łączy w sobie melodyjność i ciężar. Mimo tego, że kompozycje nie są skomplikowane (a może właśnie dzięki temu), ciągle słychać w nich rhythm ‘n bluesową śpiewność, a aranże czy partie solowe gitary nie męczą, tylko podkreślają treści piosenek. Dochodzimy tu do tego, co zdecydowanie wyróżnia zespół spośród wielu innych poruszających się w tych rejonach muzycznych, a są to teksty piosenek. Odpowiedzialny za nie Paweł Czekała nie pisze zwykłych tekstów, które jedynie pasują do muzyki, ale pełne surowej liryki piosenki. Opowiada w nich historie, które wzbudzają w słuchaczu uczucia, które wzruszają i które pozostają w pamięci. W 2024 roku ukazał się ich najnowszy album „Bestia” na którym słyszymy trudne i smutne opowieści o otaczającym nas świecie, jego nierównościach, wszechobecnemu wyzyskowi, alienacji i zagubieniu.
Centrum Kultury Teatr
Data dodania 07 kwietnia 2025