Planetarium. Program na marzec oraz transmisja wykładu. Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?". Prelekcję wygłosi prof. Paweł Rudawy - Zakład Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
REKLAMA
DATA: 4 marca (czwartek), godz.18:00.

Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Opis:
Wiele się mówi na temat zmian klimatycznych na Ziemi wywołanych działalnością człowieka. Bezspornym faktem jest, że na ziemski klimat wpływają czynniki kosmiczne. Najważniejszym obiektem w Układzie Słonecznym, który dyktuje klimat na naszej planecie jest Słońce. Poza Słońcem jest szereg innych czynników kosmicznych, które wpływają na zmianę ziemskiego klimatu w różnych skalach czasowych. Podczas wykładu będzie można prześledzić ewolucję klimatu Ziemi związaną z wpływem Słońca, zmianami orbity ziemskiej, uderzeniami asteroid i innymi.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.

Ponadto poniżej dołączamy PROGRAM wszystkich wykładów i zajęć online w marcu 2021 roku.

Program PiOA - marzec 2021:

Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl . Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

4 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?".

Prelegent: prof. Paweł Rudawy - Zakład Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Opis: Wiele się mówi na temat zmian klimatycznych na Ziemi wywołanych działalnością człowieka. Bezspornym faktem jest, że na ziemski klimat wpływają czynniki kosmiczne. Najważniejszym obiektem w Układzie Słonecznym, który dyktuje klimat na naszej planecie jest Słońce. Poza Słońcem jest szereg innych czynników kosmicznych, które wpływają na zmianę ziemskiego klimatu w różnych skalach czasowych. Podczas wykładu będzie można prześledzić ewolucję klimatu Ziemi związaną z wpływem Słońca, zmianami orbity ziemskiej, uderzeniami asteroid i innymi.

11 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Krótka historia Wszechświata — początki, ekspansja i nieskończoności".

Prelegent: Joanna Piotrowska - Kavli Institute for Cosmology, University of Cambridge.

Opis:
Od zarania dziejów człowiek instynktownie poszukiwał odpowiedzi na pytanie o genezę świata, który go otacza. Wraz z pojawieniem się pierwszych instrumentów astronomicznych, odpowiedź ta musiała zamienić komfortową sferę metafizyki na spójny model fizyczny, który do dnia dzisiejszego spędza sen z powiek kosmologom na całym świecie. W mojej krótkiej prelekcji zabiorę Państwa w podróż po historii Wszechświata od jego powstania po dzień dzisiejszy, omawiając obserwacje, które ukształtowały nasze współczesne jej rozumienie. Pokażę tez Państwu miejsca, w których nauka może pozwolić sobie na swobodę w doborze różnych możliwych teorii oraz dlaczego ostatnio mogliśmy słyszeć o ‚kryzysie w kosmologii’. Zapraszam Państwa na krótkie podsumowanie wiedzy o Wszechświecie, którą każdy z nas mieć powinien!

18 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Tajemnice gwiazd: Supernowe".

Prelegent: Sebastian Soberski - Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Opis:
Wybuchy supernowych to jedne z najbardziej spektakularnych i energetycznych obserwowanych zjawisk we Wszechświecie. Wbrew intuicji związanej z nazwą, zjawisko wybuchu supernowej jest ostatnim aktem ewolucji pewnych typów gwiazd. W czasie takiej eksplozji wytwarzane są pierwiastki ciężkie, bez których życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o mechanizmach prowadzących do wybuchu oraz zostaną podane przykłady takich zjawisk zaobserwowanych w naszej Galaktyce.

25 marca (czwartek), godz.18:00

Uwaga: zajęcia online, dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Obowiązują wcześniejsze zapisy e-mailowe: planetarium.grudziadz@gmail.com

Tytuł zajęć online: "Monitorujemy aktywność słoneczną".

Prowadząc: Grzegorz Rycyk - Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Opis:
Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dnia dzisiejszego stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Historię misji kosmicznych do Słońca rozpoczęły sondy z programu Pioneer. Sondy SOHO oraz SDO dostarczyły nam fantastyczne obrazy powierzchni Słońca prowadząc stały, wieloletni monitoring naszej dziennej gwiazdy. Aktualne obrazy Słońca w różnych filtrach udostępniane są przez wiele portali internetowych wraz z danymi o aktywności słonecznej. Podczas zajęć nauczymy się korzystać z powyższych portali oraz z informacji w nich zawartych. Dowiemy się także jak przewidywać występowanie zjawiska zorzy polarnej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-10-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-06 19:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany