10 październik 2019

Średniowieczne fascynacje w Muzeum

fot. UM Grudziądz
W najbliższy piątek 11 października zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Ludowy gotyk. Średniowieczne fascynacje Danuty Styperek i Piotra Wolińskiego”. Wernisaż rozpocznie się o 18:00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.
REKLAMA

W gotyckiej rzeźbie objawia się całe bogactwo średniowiecznej myśli, mistyki i teologii. Pod względem formalnym urzeka nas po dziś dzień finezja polichromii, kunszt snycerskiego warsztatu i różnorodność zaskakujących nieraz kompozycji. Obok oficjalnego nurtu twórczości, związanego z wielkimi fundacjami miast czy zakonów, istniał także gotyk ośrodków prowincjonalnych, w których średniowieczna synteza formy i wymowy ideowej wzmacniana jest przez nie zawsze zamierzoną siłę wyrazu. Wielokrotnie średniowieczne rzeźby, przestając odpowiadać gustom kolejnych pokoleń, trafiały do wiejskich kościółków a nawet przydrożnych kapliczek. Stawały się w ten sposób nie tylko obiektami kultu, ale także i niewyczerpanym źródłem inspiracji dla ludowych rzeźbiarzy. Również wiele motywów ikonograficznych występujących w dawnej sztuce ludowej oraz współczesnej plastyce nieprofesjonalnej ma swoje średniowieczne korzenie. Uznana za ikoniczną dla polskiej rzeźby ludowej postać Chrystusa Frasobliwego, Piety poruszające bólem cierpiącej matki oraz pełne dramatyzmu krucyfiksy – to tematy, które pojawiły się w okresie średniowiecza, przeżywając swój najpełniejszy rozkwit w okresie gotyku.

 

Na wystawie prezentujemy prace artystów nieprofesjonalnych, odwołujących się do tradycji sztuki ludowej, której są niewątpliwie współczesnymi kontynuatorami. Danuta Styperek i Piotr Woliński są od lat członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które za swój cel i misję stawia ochronę i rozwój twórczości artystów-amatorów zakorzenionych w estetyce dawnej plastyki chłopskiej. Elementem łączącym twórczość obojga artystów jest fascynacja sztuką gotycką, której dali wyraz w autorski sposób. Różnymi drogami dochodzili oni do odkrycia sztuki średniowiecza, jako impulsu dla ich wyobraźni i realizacji plastycznych.

Średniowieczne fascynacje, gotycka forma i ikonografia oraz intuicyjny charakter twórczości stanowią fenomen, dzięki któremu możemy przyjrzeć się mieszkańcom nieba objawionym w szczerej i żarliwej opowieści ludowego gotyku.

 

Danuta Styperek - utalentowana malarka obrazów na szkle z podgrudziądzkiej Rudy, rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką ludową od malarstwa odwołującego się w sposób bezpośredni do zabytków odnalezionych na terenie Kaszub – posiadających własną tradycję ludowej witrochromii. Prowadząc twórczy dialog z motywami i formami tej gałęzi sztuki, podjęła także wątek regionalny malując własne parafrazy kwater z Poliptyku Grudziądzkiego, znajdującego się w średniowieczu w kaplicy krzyżackiego zamku w Grudziądzu. Artystkę urzekła bogata kolorystyka, a także stanowiąca nie lada wyzwanie kompozycja i złożona ikonografia gotyckiego dzieła. Próba zmierzenia się z artystycznym fenomenem Poliptyku Grudziądzkiego jest pierwszą, jeśli nie jedyną do tej pory realizacją w nurcie plastyki nieprofesjonalnej. Świadczy o głębokiej fascynacji sztuką średniowiecza, którą prezentujemy w zadziwiającej bliskości miejsca pierwotnego funkcjonowania gotyckiego arcydzieła.

Obchodzący w tym roku pięćdziesięciolecie swojej pracy twórczej Piotr Woliński, pochodzący z Kcyni na Pałukach, pierwsze rzeźby w drewnie wykonał jako nastolatek. Zachęcony działalnością Klary Prillowej, zgłębiał fenomen rzeźby ludowej, z czasem stając się wspaniałym kontynuatorem tradycji snycerskiej tego regionu. Jak sam przyznaje, rzeźba gotycka stanowi dla niego niewyczerpane źródło inspiracji, która objawia się w formie i kolorystyce jego prac. Artysta posiadający starannie wypracowany warsztat, szczególnie docenia w średniowiecznej rzeźbie rozwiązania kompozycyjne, głębię teologicznej myśli, objawiającej się w złożonej często ikonografii. Twórcę urzeka starannie wykonana polichromia – pełna kontrastów, ale niepozbawiona kolorystycznej finezji. Woliński chętnie podejmuje właściwe sztuce średniowiecznej tematy, realizując je często w formie tryptyków, a nawet ołtarzy szafiastych w odpowiednio pomniejszonej skali. Nieustannie rozwijający się, doskonalący warsztat i szukający ciągle nowych bodźców artystycznych, tworzy dzieła będące wynikiem spotkania się dwóch żywiołów – dawnej pałuckiej rzeźby ludowej, niejednokrotnie o charakterze cechowym i rzeźby gotyckiej, będącej dla artysty najdoskonalszym sposobem obrazowania rzeczywistości niebiańskiej. Średniowieczne fascynacje, gotycka forma i ikonografia oraz intuicyjny charakter twórczości stanowią fenomen, dzięki któremu możemy przyjrzeć się mieszkańcom nieba objawionym w szczerej i żarliwej opowieści ludowego gotyku.

 

Wystawa prezentowana będzie w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 17.

 

/Redakcja Muzeum

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-21 18:00
miejsce
Parafia Podwyższenia Krzyża...
wstęp biletowany