2 październik 2019

Święto kurczaków na Błoniach Nadwiślańskich

fot. UM Grudziądz
Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiono program i ideę sobotniego wydarzenia nad Wisłą. 5 października od godziny 11:00 przy Flisaku na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się Rodzinny Festyn „Drób nad Wisłą”. W programie grillowanie, pokazy sportowe, konkursy z nagrodami i degustacja mięsa drobiowego. Na scenie Wajdy wystąpi gdański zespół „Retro Voice”.
REKLAMA

W sobotę dla mieszkańców Grudziądza przygotowano liczne atrakcje związane z tematyką drobiową. Na uczestników czekać będzie stanowisko kulinarne, które przygotuje potrawy z grillowanego kurczaka. Swoje regionalne smakołyki zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Grudziądza. Młodzież wykona także flisacki kociołek.

Filsacy posiadali swoją potrawę, filsacki kociołek. Taki flisacki, drobiowy kociołek chcemy w czasie wydarzenia odtworzyć i częstować nim zgromadzonych uczestników.” – tłumaczy Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Aldona Łoś.

Uczestnicy Festynu będą mieli także możliwość wiosłowania „na sucho” wraz z Klubem Wioślarskim Wisła z Grudziądza. Dla najmłodszych przygotowano namiot z zabawami i konkursami. Organizatorzy przybliżą również historię flisaków i ich życia codziennego na Wiśle.

Imprezy w innych miastach spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym postanowiliśmy takie wydarzenie zorganizować także w pięknym Grudziądzu. To właśnie Grudziądz był przez wieki jednym z głównych przystanków flisaków, którzy przewozili i jedli głównie drób.” – mówi Pani Aldona Łoś.

Festyn ma na celu zwiększenie poziomu konsumpcji drobiu na rynku krajowym. Organizatorzy pragną także podnieść świadomość młodego pokolenia na temat walorów zdrowotnych i smakowych mięsa drobiowego.

Wydarzenie zorganizowano w ramach zadania „Potrawy drobiowe nad Wisłą”. Wstęp i atrakcje przygotowane podczas Festynu są całkowicie bezpłatne.

Festyn organizuje Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu we współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Natalia Grania

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-02-21 20:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-22 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 18:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany