20 sierpień 2019

E-papierosy szkodliwe dla żył i tętnic człowieka

Powszechnie uważane jako zdrowa alternatywa dla tradycyjnych papierosów e-papierosy, wcale nie są obojętne dla zdrowia człowieka. Według naukowców z Perelman School od Medicine przy University of Pessnylvania, publikujących wyniki swoich badań na łamach czasopisma „Radiology”, cytowanych przez RMF FM, palenie e-papierosów, nawet nie zawierających nikotyny, może negatywnie wpływać na działanie naczyń krwionośnych. Już nawet jednorazowa sesja zaciągania się e-dymem może pogorszyć przepływ krwi w organizmie człowieka.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- E-papierosy stają się problemem z zakresu zdrowia publicznego zarówno ze względu na to, że używa ich coraz większa grupa młodych ludzi, jak i na fakt, że reklamuje się je jako bezpieczne mimo, że nie mamy pewności co do skutków długotrwałego ich użytkowania - mówi współautorka pracy, dr Alessandra Caporale, cytowana przez RMF FM. -Wielu użytkowników e-papierosów jest przekonanych, że wdychają tylko parę wodną. Jednak składniki stosowanego w nich płynu nie są obojętne dla układu oddechowego i naczyniowego - podkreśla.

- Cząsteczki aerozolu szybko trafiają do pęcherzyków płucnych, skąd z krwią mają otwarty dostęp do żył i tętnic. Choć płyny stosowane w e-papierosach są rzeczywiście względnie nieszkodliwe, proces tworzenia mgiełki sprawia, że cząsteczki glikolu propylenowego i glicerolu nabierają toksycznych właściwości- mówi pierwszy autor pracy, dr Felix W. Wehrli. Poza niekorzystnym działaniem samej nikotyny wykazaliśmy, że sam vaping ma natychmiastowy wpływ na układ naczyniowy, który na dłuższą metę może prowadzić do niepożądanych skutków - dodaje.

Badanie to przeprowadzono na 31 zdrowych, niepalących osobach. Zauważono, że sesja zaciąganie się aerozolem z e-papierosów, nawet tych nie zawierających nikotyny, przynosi niekorzystne efekty dla pracy tętnic, co może być dopiero wstępem do większych problemów zdrowotnych, np. miażdżycy.

Źródło:
RMF FM

Więcej w serwisie rmf24.pl

Opracowanie:
Redakcja Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany