25 listopad 2021

Jak pozbyć się jesiennej chandry? Jest prosty sposób – aktywność fizyczna

fot. nadesłane
Jesień nas nie rozpieszcza. Krótkie dni, niższe temperatury, szybko zapadający zmrok, ponura aura i fakt, że po lecie pozostały nam już wyłącznie wspomnienia, to tylko niektóre z przyczyn sezonowej melancholii, która z czasem może prowadzić do trwałego obniżenia nastroju. Czasami zbyt późno zauważamy pierwsze symptomy chandry, a przecież możemy dobrze przygotować nasz organizm na jesienno-zimowe wyzwania. Eksperci zachęcają do ruchu, ponieważ już kilkanaście minut regularnej aktywności fizycznej dziennie jest w stanie poprawić nasze samopoczucie, zniwelować zmęczenie i znacząco zredukować stres. A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą ruch.
Po wakacjach, wraz ze zmianą pory roku, wielu z nas dopada jesienne przesilenie. To stan, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy skutki zmieniających się warunków atmosferycznych. Doświadczamy przygnębienia, apatii, wahań nastroju, nieuzasadnionego niepokoju, rozdrażnienia, problemów z koncentracją czy braku energii. Według badań przeprowadzonych przez CBOS jesień jest najmniej lubianą porą roku przez Polaków - jej nadejścia oczekuje tylko 4% mieszkańców Polski1. Jest to prawdopodobnie związane ze zmianą poziomu nasłonecznienia, a co za tym idzie zmniejszonym poziomem witaminy D3, która korzystnie wpływa na nasz organizm.

Do pracy wychodzimy wcześnie rano, wracamy późnym popołudniem, a ze względu na coraz niższą temperaturę na zewnątrz, chętniej przebywamy w domu. Spędzając większość czasu w zamkniętym pomieszczeniu, dostęp do naturalnego światła pozostaje ograniczony, co w rezultacie wpływa na obniżoną produkcję „hormonu szczęścia” – serotoniny, który odpowiada za nasze samopoczucie. Dlatego, w okresie jesienno-zimowym, aby zrekompensować sobie deszczową pogodę i brak promieni słonecznych, warto szukać innych sposobów na poprawę nastroju. W krajach skandynawskich mieszkańcy rekompensują sobie krótkie dni i niskie temperatury m.in. zwiększoną aktywnością fizyczną. Warto brać z nich przykład, ponieważ według wielu badań sport jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji stresu i poprawy nastroju – wyjaśnia Natalia Litwiniuk, trenerka Zdrofit oraz Yes2Move.com, specjalizująca się  m.in. w treningach Body&Mind.

Ciesz się dobrym nastrojem i zredukuj stres

W jednym najnowszych badań2 47% Europejczyków przyznało, że w czasie pandemii pogorszyło się ich ogólne zdrowie psychiczne, a 51% zauważa, że w ich życiu zwiększył się poziom stresu i niepokoju.  Z myślą o osobach, które zmagają się z takimi emocjami, powstają dedykowane programy treningowe. Oferują go m.in. kluby fitness Zdrofit, gdzie działa –program Antystres  w wersji Energia i Harmonia. W pierwszym wykorzystywane są podstawowe elementy treningu fitness, ćwiczenia dynamiczne z elementami mobilizacji i stretchingu - jest to trening tlenowy o charakterze cardio. Z kolei drugi koncentruje się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych z wykorzystaniem elementów pilates, jogi, zdrowego kręgosłupa, mobility, stretchingu, ćwiczeń oddechowych oraz sprzętu – ich podstawą jest koncentracja i precyzja ruchu. 

 Zajęcia antrystresowe udowadniają, że sport nie musi być próbą sił czy przykrym obowiązkiem, ale sposobem na przyjemne spędzenie czasu i relaks, który zaowocuje redukcją stresu, bardziej wydajnym snem czy lepszym nastrojem. Co więcej, dla osób, które borykają się nie tylko z gorszym samopoczuciem, ale i ze wzmożonym napięciem w wyniku długotrwałego stresu, eksperci w ramach kampanii Przygotuj się! opracowali specjalny poradnik dotyczący aktywności fizycznej, który  można bezpłatnie pobrać ze strony www.przygotujsie.pl – mówi trenerka.


Wybierz swoją dyscyplinę i ćwicz na zdrowie

Korzyści, jakie niesie za sobą ruch, są niezliczone. Aktywność wzmacnia sprawność naszego ciała, poprawia pamięć oraz koncentrację sprawiając, że szybciej przyswajamy informacje, co w rezultacie może przekładać się na lepsze wyniki w pracy czy nauce.

Osoby regularnie uprawiające sport, dużo częściej są w stanie skupić się na zadaniu, jakie mają do wykonania. Dzięki mniejszym pokładom stresu wyróżniają się też większym spokojem – panują nad emocjami, realnie oceniają różne sytuacje i potrafią w porę zareagować, żeby zaproponować rozwiązanie – wyjaśnia Natalia Litwiniuk.


W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii Przygotuj się!, aż 77 proc. użytkowników klubów fitness wskazało, że aktywność fizyczna wspiera zdolności umysłowe, a ponad 90 proc. jest zdania, że ruch pomaga niwelować stres i przeciążenia psychiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat apeluje o zwiększanie poziomu aktywności fizycznej społeczeństw. Mimo to świadomość ludzi na temat zdrowotnych właściwości sportu wciąż jest niska - zbyt wielu z nas nadal prowadzi siedzący tryb życia.

Aby to zmienić, należy znaleźć zajęcia dopasowane do naszych możliwości i oczekiwań. Wówczas sport stanie się dla nas źródłem satysfakcji i powodem do radości. Od czego zacząć? Zachęcam na początek do treningów domowych, np. z platformą Yes2Move.com, gdzie wśród setek propozycji i inspirujących wskazówek, z pewnością każdy znajdzie treningi, które sprostają jego wymaganiom. Natomiast dla tych, którym zależy na motywacji drugiej osoby, najlepsze będą zajęcia w obiekcie sportowym pod czujnym okiem trenera – podkreśla Natalia Litwiniuk.

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tylko co czwarty mieszkaniec Polski systematycznie uprawia sport. Dla porównania w innych krajach Europy Północnej czy Zachodniej odsetek aktywnych fizycznie obywateli sięga 40 proc., to aż o 12 proc. więcej niż w Polsce3.


1 https://cbos.pl/SPISKOM.POL/1998/K_063_98.PDF
2 Ipsos, Impact Of The Covid 19  Pandemic On Health, march 2021
3 https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/08/Raport_PIE-Sport-gospodarka.pdf
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2022-02-12 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 17:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 20:15
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-12 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany