13 maj 2020

Jak zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wpłynie na polski rynek?

Już za tydzień, 20 maja, z polskiego rynku znikną papierosy mentolowe. Jest to konsekwencja wprowadzenia przepisów dyrektywy UE, mających na celu ograniczenie spożycia szkodliwych dla zdrowia papierosów. Jednak wyniki analizy przeprowadzonych badań, m.in. przez Polska Izbę Handlową, co do przewidywanych zachowań konsumentów po wprowadzeniu dyrektywy są bardzo niepokojące. Duże grono konsumentów nie zamierza bowiem skończyć z nałogiem, a szukać innych źródeł pozyskania produktu, nawet nielegalnych.
Osoby korzystające ze smakowych produktów tytoniowych, po wprowadzeniu zakazu ich dystrybucji w Polsce, będą miały 3 „legalne” warianty: pierwszy z nich, i bez wątpienia najlepszy dla zdrowia, to podjęcie walki z zakończeniem nałogu. Drugi to, niewiele zmieniające sytuację, sięgniecie po dostępne na rynku papierosy bez dodatków smakowych. Trzecim wariantem, prawdopodobnie bezpieczniejszym od drugiego, jest wybór produktów z koszyka tzw. nowych kategorii, do których należą m. in. papierosy elektroniczne.

Rozwój szarej strefy

Szara strefa rynku tytoniowego w Polsce to głównie przemyt papierosów z innych krajów, głównie z rynku wschodniego, tj. Ukrainy, Rosji i Białorusi, a następnie ich nielegalne sprzedawanie w kraju. Dużym problemem jest to, że są one produkowane w specjalnych fabrykach za granicą i przemycane do Polski na ogromną skalę. Nad ich produkcją nie ma kontroli. W środku można odnaleźć substancje takie jak np. trutka dla szczurów. Dlatego też Polska Izba Handlowa apeluje do konsumentów o niekorzystanie z wyrobów z przemytu.

Dużym zagrożeniem jest również nielegalna produkcja podrabianych marek w kraju oraz wprowadzanie ich na rynek bez akcyzy.

Najbardziej jako handel obawiamy się wzrostu szarej strefy w związku z zakazem. W ostatniej dekadzie zmniejszyła się ona z 19 proc. do ok. 10 proc. Udało się to w dużym stopniu dzięki działaniom służb i racjonalnej polityce akcyzowej w ostatnich latach - poinformowała na wideokonferencji prasowej Polska Izba Handlu. Rok 2020 będzie jednak inny. – 10-procentowy wzrost akcyzy od stycznia 2020 oraz wycofanie z rynku papierosów mentolowych mogą ten trend odwrócić. Blisko 20 proc. konsumentów deklaruje gotowość do sięgnięcia po wyroby z szarej strefy w chwili wycofania wyrobów mentolowych z legalnej sprzedaży – mówił Maciej Ptaszyński wiceprezes PIH.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w Polsce a walka z nałogiem

Działania wprowadzające ograniczenie papierosów wynikają z troski o zdrowie każdego człowieka. Jednak, czy tak drastyczny krok spowoduje oczekiwane skutki, biorąc po uwagę reakcje konsumentów? Wiele osób, mimo szczerych chęci i wiedzy o tym, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla ich zdrowia, nie jest w stanie uporać się z tym nałogiem. Nawet przy pomocy dostępnych środków mających na celu pomóc w walce, typu plastry z nikotyną, gumy do żucia, czy tabletki. Tym, którzy nie będą chcieli lub potrafili zrezygnować z „mentoli” pozostaną dostępne w tym smaku e-papierosy, np. globalnej marki Vype.

Wyniki badań innych niezależnych podmiotów, które analizują e-papierosy albo dotyczą produktów Vype, są zbliżone do naszych i potwierdzają znaczną redukcję substancji szkodliwych i zdecydowanie mniejsze ryzyko biologiczne. W badaniach klinicznych obserwujemy znaczną redukcję biomarkerów, które mogłyby wskazywać na zachodzące w organizmie zmiany związane z chorobami odtytoniowymi. Podobne wyniki osiągają osoby, które zerwały z nałogiem lub nigdy nie paliły - jak mówi Marianna Gaca z laboratorium BAT w Southampton.

W naszym centrum badań w Southampton pracuje ponad 500 naukowców, którzy analizują działanie i wpływ e-papierosów. Badamy substancje w aerozolach, uwalniane, kiedy e-papieros zostaje uruchomiony i jest w użyciu. Przeprowadzamy ponad 100 analiz chemicznych i ponad 35 testów biologicznych, dzięki czemu możemy przyjrzeć się, jaki wpływ pod względem biologicznym ma niższa emisja. Chcemy mieć pewność, że nasze produkty są bezpieczne dla użytkowników. Wiemy, że niezależne jednostki badawcze, które także badają e-papierosy, uzyskują wyniki zbliżone do naszych. Tzn., że e-papierosy wykazują mniejszy stopień emisji substancji szkodliwych, jak i mniejszy wpływ na komórki organizmu - dodaje.

Ne ten temat wypowiadają się także inni naukowcy:

Wtedy, kiedy dana osoba nie jest w stanie po wielu próbach, mimo farmakoterapii, a mamy naprawdę rozwinięte leki pomagające rzucić palenie, jeżeli tak osoba nie jest w stanie rzucić palenia, możemy rozważyć produkt o zredukowanej szkodliwości” – mówi dr Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Konsekwencje dla gospodarki

Planowana zmiana i wycofanie papierosów mentolowych 20 maja będzie miało ogromny wpływ na handel detaliczny w Polsce. – Zniknięcie z rynku tradycyjnych papierosów mentolowych to wycofanie grupy produktów odpowiedzialnych za ok. 5 do 15 proc. obrotów małych i średnich sklepów – mówił Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH.

Według PIH 26 mld zł wynoszą roczne przychody budżetu państwa z tytułu sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tak więc 7-9 mld złotych pochodzi ze sprzedaży papierosów mentolowych. Zakaz sprzedaży „mentoli” nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany