20 listopad 2019

Marszałek Senatu gościem konferencji medycznej

fot. UM Grudziądz
Trudna sytuacja sektora ochrony zdrowia na którą składa się m.in. niedostateczny poziom finansowania świadczeń medycznych, pogarszający się problem z białym personelem, rosnące zadłużenie placówek przy równoczesnym braku systemowych rozwiązań. O tych problemach dyskutowali uczestnicy konferencji „Co dalej ze służbą zdrowia?” zorganizowanej w Grudziądzu.
REKLAMA

W konferencji uczestniczyli parlamentarzyści na czele z Marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim, przedstawiciele samorządów oraz dyrektorzy placówek medycznych. Około stu uczestników z całego kraju wzięło udział w pierwszej konferencji tematycznej poświęconej problemom służby zdrowia. Organizatorem wydarzenia był Prezydent Maciej Glamowski wraz ze Związkiem Powiatów Polskich. 

- Duża część środowiska ochrony zdrowia, nie mówiąc o pacjentach martwią się o ten system. Jest to zmartwienie ponad podziałami politycznymi. Zmartwienie, które dotyczy nas wszystkich – pacjentów, lekarzy, ale również właścicieli placówek.” mówił w trakcie spotkania Marszałek Tomasz Grodzki. Zdaniem profesora Grodzkiego służba zdrowia potrzebuje kompleksowych rozwiązań. - Jeżeli tylko dołożymy pieniądze i nie zrobimy nic więcej, to niewiele da. Jeśli zrobimy jakąś cząstkową naprawę a nie dołożymy pieniędzy, to również nie wystarczy.

Wspólne stanowisko

Jednym z punktów spotkania był panel dyskusyjny, w trakcie którego wypracowane zostało następujące stanowisko:

„Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji "Co dalej ze służbą zdrowia" zorganizowanej w Grudziądzu, jednomyślnie przyjmują, że dla ratowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w obliczu pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali oraz niezależnych od organizatorów lecznictwa problemów, należy doprowadzić do:

1. Skokowego zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną w perspektywie najbliższych miesięcy,

2. Wypracowania racjonalnych zmian w organizacji opieki zdrowotnej oraz menadżerów ochrony zdrowia a także organów tworzących szpitali,

3. Wypracowania racjonalnych zmian w systemie kształcenia personelu medycznego z efektywnym wykorzystaniem istniejącego potencjału,

Bez szybkich działań system opieki zdrowotnej, zdaniem uczestników konferencji, czeka stan zapaści.”

- Jako gospodarz cieszę się, że debata na temat służby zdrowia rozpoczęła się w Grudziądzu. Tym bardziej jest to cenne, że nasze miasto odwiedziło tak znakomite grono ekspertów. Udało nam się stworzyć pole do wymiany opinii i doświadczeń - mówił Prezydent Maciej Glamowski.

Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy spotkania zadeklarowali dalszą współpracę.
 

Beata Adwent

Rzecznik Prasowy

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-02-21 20:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-22 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 18:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany