9 październik 2019

Prezydent dementuje - pediatria nie miała być i nie będzie likwidowana

fot. UM Grudziądz / Natalia Granica
„Zapewniam, że bezpieczeństwo dzieci zostanie zapewnione.”  mówił w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Maciej Glamowski. W szpitalu Prezydent wraz z dyrektorem ds. lecznictwa grudziądzkiego szpitala Łukaszem Przychodzkim informowali o bieżącej sytuacji lecznicy na tle sytuacji w polskiej służbie zdrowia. W trakcie spotkania z dziennikarzami poruszony został również temat oddziału pediatrycznego.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

„Od momentu gdy objąłem funkcję Prezydenta Grudziądza, razem z moimi współpracownikami, heroicznie walczymy o nasz szpital. Jest to świetna placówka medyczna, zapewniająca bezpieczeństwo dużej części regionu. Leczy blisko pół miliona pacjentów.” - mówił  w trakcie konferencji prezydent Maciej Glamowski.

W grudziądzkiej placówce konsekwentnie wprowadzany jest program naprawczy, przyjęty przez Radę Miejską 19 czerwca 2019 r. Celem programu  jest uratowanie sytuacji finansowej lecznicy. „W obecnej sytuacji musimy podejmować trudne decyzje. Są one jednak koniecznie aby uratować nasz szpital.” – tłumaczył prezydent.

W Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, na służbę zdrowia wydaje się najmniej. Dotychczasowe wydatki znajdują się zdecydowanie poniżej średniej unijnej. Według danych Eurostatu mniejsze nakłady na służbę zdrowia w stosunku do PKB ponosi tylko Rumunia, Luksemburg, Łotwa i Estonia. „Grudziądzki szpital funkcjonuje w systemie, który od wielu lat jest niewydolny. Nasza placówka również  potrzebuje zmian systemowych” - relacjonował Maciej Glamowski.

W trakcie spotkania poruszony został także temat łączenia oddziałów pediatrycznych. „Wszelkie informacje dotyczące likwidacji pionu pediatrycznego są nieprawdziwe.
Nie ma potrzeby, aby pacjenci musieli szukać pomocy w innych placówkach. Część łóżek w szpitalu nie jest wykorzystywana przez pacjentów. Stoją puste.” mówił Łukasz Przychodzki.

Dyrektor poinformował o krokach podejmowanych w placówce, zgodnie z którymi zmniejszona zostanie liczba łóżek na oddziałach pediatrycznych ze 124 łóżek do 101. „Z analizy przeprowadzonej w szpitalu wynika, że połowa łóżek znajdujących się na tym oddziale jest niewykorzystywana. Sprawdzaliśmy sytuację na oddziale w różnym czasie. W okresach jesienno-zimowych obłożenie jest większe, jednak nadal nie przekracza ono sześćdziesięciu procent” zapewniał Przychodzki.

Ponadto dyrektor poinformował o włączeniu oddziału dziecięcego w funkcjonujący oddział pediatrii. Jak zapewniał Łukasz Przychodzki, wszystkie działania podejmowane w szpitalu nie wpłyną na bezpieczeństwo pacjentów zarówno starszych jak i tych najmłodszych.

Beata Adwent
Rzecznik Prasowy

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany