Szpital w Grudziądzu – wsparcie nie tylko w czasach epidemii

fot. zdjęcia lotnicze: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP; pozostałe: Andrzej Goiński/UMWKP
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który podczas epidemii Covid-19 pełni szczególnie ważną rolę jako dedykowany szpital jednoimienny, jest jedną z lecznic, które otrzymują wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dzięki dotacji samorządu województwa placówka przystąpiła też niedawno do modernizacji oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Sytuacja wciąż wymaga nadzwyczajnych posunięć. Ufam, że podjęte przez nas działania pomogą w ostatecznym opanowaniu epidemii – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 Grudziądzka lecznica – duży kompleks położony na obrzeżach miasta, z lądowiskiem dla helikopterów – idealnie nadawała się na jednoimienny szpital zakaźny na czas epidemii.

Budowę kompleksu szpitalnego - dużego i kosztownego - rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku by potem, po zmianie systemu i sytuacji geopolitycznej w 1989 roku, zawiesić ją na długie lata. Inwestycja została dokończona dopiero w 2009 roku, dzięki środkom z kontraktu wojewódzkiego. Dzięki staraniom administracji marszałkowskiej rząd przekazał na nią, w 2007 i 2008 roku, ponad 70 milionów złotych.

Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) perspektywy 2007-2013 placówka wyposażyła pracownię hemodynamiczną, zakupiła sprzęt medyczny i aparaturę dla oddziałów psychiatrycznych oraz zbudowała nowoczesny, zintegrowany system zarządzania lekami i elektroniczny system obiegu dokumentacji. Łączna wartość tych przedsięwzięć wyniosła blisko 50 milionów złotych.

Dotacje z RPO 2014-2020 pozwalają na dwa ważne przedsięwzięcia – zrealizowane już zakupy aparatury do badań endoskopowych przewodu pokarmowego oraz modernizację oddziału intensywnej opieki medycznej i centralnej sterylizatorni. Ten drugi projekt dopiero się rozpoczyna. Rozbudowany oddział intensywnej opieki – na jego potrzeby zaadaptowane zostaną pomieszczenia oddziału rehabilitacji – zostanie wyposażony w sprzęt i aparaturę nowej generacji, a szpitalna sterylizatornia w linię technologiczną odpowiadającą współczesnym standardom w tym zakresie. Łączna wartość obu projektów przekracza 25 milionów złotych.

W ramach uruchomionego w związku z epidemią Covid-19 marszałkowskiego pakietu antykryzysowego szpital w Grudziądzu otrzymał m.in. dwie w pełni wyposażone karetki transportowe, aparaturę do pozaustrojowego natleniania krwi, monitory i respiratory transportowe, aparat do automatycznej reanimacji, defibrylatory, przenośny aparat do  kardiologicznego USG i wideobronchoskop; otrzymuje też środki ochrony osobistej i urządzenia do dezynfekcji.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany