21 listopad 2020

Gry wideo mogą korzystnie wpływać na samopoczucie

fot. PAP
Granie w gry wideo, nawet przez kilka minut dziennie, może pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA

Badanie objęło użytkowników gry Animal Crossing oraz Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville. Co najważniejsze, było jednym z pierwszych, które przeprowadzono z wykorzystaniem rzeczywistych danych dotyczących ilości czasu spędzanego na graniu. Dzięki możliwości rejestracji czasu, jaki gracze poświęcają na grę przez internet, zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego był w stanie połączyć kwestionariusze psychologiczne z rzeczywistymi zapisami ilości godzin, jakie gracze spędzali na graniu.

W badaniu wykorzystano dane dostarczone przez dwóch producentów gier - Electronic Arts i Nintendo of America. Przebadano 3274 graczy z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Poproszono ich o wypełnienie ankiety na temat ich doświadczeń, która została porównana z zarejestrowanym czasem gry. Pytania zawarte w ankietach dotyczyły przede wszystkim czasu spędzonego przez respondentów na grze, a także ich samopoczucia w ciągu 2 tygodni przed wypełnianiem ankiet.

Badani wypełniali ankiety w sierpniu i we wrześniu 2020 r.

Analizując kwestionariusze, naukowcy z Oxford Internet Institute (Wielka Brytania) stwierdzili, że faktyczna ilość czasu spędzonego na graniu jest niewielkim, ale znaczącym czynnikiem pozytywnie oddziałującym na dobre samopoczucie ludzi.

Stwierdzono też, że ważniejszym czynnikiem, niż sam czas poświęcony na granie, jest poziom przyjemności, jaką gracze czerpią z gry.

„Nasze odkrycia pokazują, że gry wideo niekoniecznie są szkodliwe dla zdrowia. Istnieją inne czynniki psychologiczne, które mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie” - komentuje profesor Andrzej Przybylski, dyrektor naukowy Oxford Internet Institute.

Naukowcy podkreślają, że odkrycia nie są niczym nowym dla branży gier. „Jestem przekonany, że jeśli badania będą kontynuowane, dowiemy się, jakie elementy tak naprawdę sprawiają, że czasami granie niesie za sobą niepożądane skutki” - podsumowuje Przybylski. Badacz zaznacza też, że dane gromadzone przez firmy zajmujące się grami mogą być w przyszłości przydatne w badaniach naukowych i dotyczących polityki zdrowotnej.

Publikacja ukazała się w PsyArXiv, repozytorium preprintów dla nauk psychologicznych: https://psyarxiv.com/qrjza/ (PAP)

anl/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-21 18:00
miejsce
Parafia Podwyższenia Krzyża...
wstęp biletowany