Abolicja – dobry sposób na przedsiębiorcę?
W mediach coraz częściej w ostatnich tygodniach pojawia się słowo abolicja. Wielu z nas kojarzy ją tylko z tą wprowadzoną przez ZUS. Czym tak właściwie jest samo pojęcie? Słowo zostało zaczerpnięte z łaciny i oznacza zniesienie. Obejmuje ona nakaz niewszczynania postępowania karnego lub zwyczajne umorzenie postępowania już wszczętego.
Kto może skorzystać z abolicji ZUS?
Ustawa mówi o osobach, które podlegały w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, czyli - Pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej – informuje Rzecznik Prasowy ZUS.
Co podlega umorzeniu?
Wśród należności, które podlegają umorzeniu są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności. Umorzyć można również należności powstałe z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, wszelkie koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne.
Jakie warunki należy spełniać?
Ważne jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu odsetek do 31 grudnia 1998 r. lub też spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.
Ile mamy czasu?
Wnioski możecie składać w terminie do 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli dokładnie od 15 stycznia br.
Jeżeli zakończyliście działalność przed 28 lutego 2009 r. wystarczy, że zgłosicie się do siedziby ZUS-u z wypełnionym wnioskiem, który jest dostępny na stronie www.zus.pl lub wypełnicie go na miejscu. Bardziej złożona procedura dotyczy osób, które nadal prowadzą działalność, jednak osoby przyjmujące wnioski i udzielające informacji w grudziądzkiej placówce w jasny sposób informują, co należy zrobić w takim przypadku.
Pani Janina, jedna z naszych czytelniczek zwróciła się z pytaniem do naszego eksperta: Dlaczego wszyscy tak dużo mówią o tej abolicji ZUS-u? Czy faktycznie wejście tej ustawy w życie jest krokiem milowym dla przedsiębiorców?
Janusz Dzięcioł: Ustawa abolicyjna, która weszła w życie 15 stycznia 2013 r. umożliwia umorzenie zaległych i niezapłaconych składek do ZUS-u i jak wiele przepisów ma swoich zwolenników i przeciwników.
Ustawa obejmuje osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 r.
-
prowadziły firmę, ale postanowiły zawiesić jej działalność,
- przeszły na prace chałupniczą, aby płacić niższe składki,
- będą mogły złożyć wniosek o umorzenie również osoby, które podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.Ciekawe jest również to, że przepisy abolicyjne dotyczą też spadkobierców i osób trzecich, wobec których ZUS wydał decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych składek w wyżej wymienionym okresie.
Omawiane zmiany to dobre posunięcie, lecz okazuje się, że podmioty które wcześniej korzystnie interpretowały dla siebie przepisy, poniosą konsekwencje składki ZUS-owskiej. Będzie to miało wpływ na wysokość ich emerytury. Pojawia się również pytanie czy ci, którzy brali kredyty, żeby spłacić należności, są dziś z tego tytułu szczęśliwi. Na ich przykładzie widać, jak ważna jest interpretacja stanowionych przepisów, ponieważ wartość pieniędzy teraz, a w czasie kiedy nie działała ustawa abolicyjna jest trudna do przeliczenia. Pojawiają się pytania, jak duży będzie wzrost emerytur osób płacących lub o ile zmaleje emerytura osób, które nie płaciły składki w omawianym okresie. Nasuwa się też pytanie, na ile było wtedy uczciwe nieopłacanie składek.
Z abolicji mogą skorzystać również spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenie w podanym wyżej okresie.