19 wrzesień 2023

Chodzież: bogactwo Pojezierza Chodzieskiego

zdjęcie: Chodzież: bogactwo Pojezierza Chodzieskiego / fot. Luca/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Luca/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Chodzieży - urokliwego miasta położonego na malowniczym Pojezierzu Chodzieskim, województwo wielkopolskie. Historia sięga aż 1434 r., kiedy to została założona jako prywatne miasto szlacheckie. Od tego czasu przeszła wiele przemian i teraz jest miejscem, które ma wiele do zaoferowania turystom.
REKLAMA

Tego szukamy w Chodzieży

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Chodzież praca, Chodzież, Chodzież porcelana, BS Chodzież, porcelana Chodzież stare wzory.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Chodzieży, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii oraz sprawdzić aktualne dane dotyczące miasta.

Chodzież jest atrakcyjnym miejscem dla turystów nie tylko ze względu na malownicze położenie i obfitość okolicznej przyrody. Osoby odwiedzające to miasto będą miały okazję podziwiać wiekowe zabytki architektoniczne. Warto odwiedzić Dział Historii i Tradycji Miasta, który mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. T. Kościuszki i pełni funkcję muzeum regionalnego. Historia tego miasta jest fascynująca, czasami wręcz zaskakująca, a nadal kryje wiele tajemnic, które są odkrywane przez archeologów. Do niedawna uważano, że pierwsze zorganizowane społeczności pojawiły się tutaj około 2 - 2,5 tys. lat p.n.e. To przekonanie opierało się na badaniach prowadzonych w latach 70. XX wieku w okolicach dzisiejszej ul. Słonecznej, gdzie odkryto cmentarzysko kultury amfor kulistych, która istniała na terenach dzisiejszej Polski w latach 3100–2600 p.n.e. Jednak badania przeprowadzone w latach 2008-2017 wykazały, że historia osadnictwa w Chodzieży sięga o wiele głębiej. W roku 2008 na zachodnim krańcu miasta przypadkowo odkryto stanowisko łowców reniferów z kultury świderskiej, której początki datowane są na okres od 10.600 do 9600 lat p.n.e., co oznacza, że sięga ona schyłku paleolitu - starszej epoki kamienia. W kolejnych latach odkryto w Chodzieży także ślady innych kultur, takich jak kultura komornicka (9.000 do 6.500 lat p.n.e.), kultura pucharków lejkowatych (3.700 do 1.900 lat p.n.e.), kultura łużycka, wielbarska i pomorska. Odkryto również ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego, w tym osadę rybacką nad Jeziorem Miejskim. Warto zaznaczyć, że ciągłość osadnictwa w Chodzieży sięga ponad 10.000 lat wstecz.

Pierwsze pisemne wzmianki o pobliskich wsiach Chodzieży, takich jak Oleśnica, Strzelce i Pietronki, pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Pierwsza dokumentowana wzmianka o samym Chodzieży pochodzi z roku 1403 i jest związana z plebanem miejscowego kościoła parafialnego, Wawrzyńcem. Chodzież uzyskała status miasta w roku 1434, kiedy to król Władysław Jagiełło nadział na nią przywilej lokacji na prawie magdeburskim. Ten przywilej został nadany Trojanowi z Łekna, członkowi rodu Pałuków i sędziemu prowincji kaliskiej. W tym okresie miasto było stosunkowo małe, co potwierdza fakt, że w roku 1458 wysłano zaledwie dwóch żołnierzy na wyprawę przeciwko Krzyżakom.

Kolejnym istotnym wydarzeniem w historii Chodzieży było osiedlenie się niemieckich i holenderskich tkaczy w XVII wieku. Ci osadnicy przez dwa wieki przekształcili miasto w istotne centrum sukiennictwa. Po nich pozostały charakterystyczne budynki, znane jako domy tkaczy, które znajdują się obecnie przy ulicy T. Kościuszki. W okresie rozbiorów Chodzież znalazła się pod panowaniem pruskim, a miasto uzyskało połączenie kolejowe z Poznaniem i Piłą.

W roku 1852 na ruinach spalonego zamku Potulickich powstała miejscowa fabryka fajansu, która wkrótce została przejęta przez jedno z największych niemieckich przedsiębiorstw, Annaburger Steingutfabrik. W ten sposób rozpoczęła się bliska relacja miasta z produkcją ceramiki, która trwa do dzisiaj. Chodzież wróciła do Polski po Powstaniu Wielkopolskim w roku 1920, a na jej terenie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew tego powstania. W okresie międzywojennym fajans i porcelana z Chodzieży stały się rozpoznawalnymi markami, a po II wojnie światowej przemysł ceramiczny w Chodzieży ponownie rozkwitł.

Jeśli jesteś ciekaw bieżących informacji w Chodzieży, kliknij tutaj.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
13.6°C
wschód słońca: 05:02
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-05-05 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany