Dofinansowanie wyprawki dla ucznia
Pomoc mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie:
- uczniów klas I-III i V szkoły podstawowej,
- uczniów klasy II szkoły ponadgimnazjalnej,
- uczniów słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.
Wsparcie uzyskają osoby spełniające kryterium dochodowe, które wynosi 456 zł miesięcznie na osobę w rodzinie (w przypadku uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2013/2014 naukę w klasie I szkoły podstawowej - 539 zł miesięcznie). Dofinansowanie mogą także otrzymać osoby, które nie spełniają kryterium dochodowego w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, np. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, pomocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.
Uczniowie niepełnosprawni, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód, na jednego członka rodziny. Z kolei w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia dokumentów, w uzasadnionych przypadkach można dostarczyć oświadczenie o wysokości dochodów. Gdy rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego lub okresowego, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów możne przedłożyć zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych w formie zasiłku stałego lub okresowego. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niespełniającego kryteria dochodowe w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów należy dołączyć uzasadnienie. Pomoc dla ucznia niepełnosprawnego będzie przyznawana na podstawie kopii orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Podstawę refundacji kosztów zakupionych podręczników stanowi oryginał dowodu ich zakupu, czyli faktura VAT, wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego uprawnionego do otrzymania pomocy, rachunek bądź paragon.
Biuro prezydenta