10 lipiec 2020

Lotniczy Grudziądz szuka informacji

fot. UM Grudziądz
Fundacja Lotniczy Grudziądz przygotowuje się do utworzenia muzeum grudziądzkiego lotnictwa. Poszukuje zarówno osób jak i pamiątek związanych z jednostką, która stacjonowała w naszym mieście.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Ośrodek Szkolenia Specjalistów Ubezpieczania Lotów, to jednostka szkoleniowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej PRL i III RP (JW nr 5794). Ośrodek ten powstał w 1960 roku w wyniku przekształcenia I Batalionu Ziemnego Zabezpieczenia Lotów przeniesionego z Modlina, po którym otrzymał numer JW. Jednostka została zakwaterowana w historycznych koszarach na dawnej ul. Obrońców Stalingradu (obecna ul. Chełmińska), gdzie w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii. W grudniu 1961 roku gen. bryg. pil. Michał Jakubik wręczył komendantowi Ośrodka sztandar ufundowany przez społeczeństwo Grudziądza. 31 grudnia 1996 roku Ośrodek został rozformowany.

Szkolił specjalistów z całej Polski w zakresie ubezpieczania lotów, radionawigacji czy nawigacji elektroświetlnej.

Przypomnę, że Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.

Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. W planach Fundacji jest powstanie Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu.

Adres email do kontaktu: info@lotniczygrudziadz.pl.

Beata Adwent
Rzecznik Prasowy

Data dodania 10 lipca 2020

Data edycji 10 lipca 2020

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
870
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany