25 sierpień 2019

Skwer Solidarności

fot. UM Grudziądz
Dzisiaj obchodzimy 39 rocznicę wybuchu strajku w grudziądzkim zakładzie „Warma”.  Prezydent Maciej Glamowski wraz z Przewodniczącym Oddziału Grudziądz NSZZ Solidarność Krzysztofem Brzeskim, odsłonił tablicę z nazwą „Skwer Solidarności” przy ul. Wybickiego w obecności działaczy solidarnościowych z lat 80.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

„Czyż jest bardziej symboliczne słowo niż Solidarność? 39 lat temu w Polsce zrodził się ruch społeczny i związek zawodowy, który stał się ikoną walki o wolność, równość i demokrację. Także u nas w Grudziądzu jeszcze przed sierpniem działały prężnie grupy opozycyjne - pierwsze w naszym regionie.” – mówił w trakcie przemówienia Prezydent Maciej Glamowski.

W 1980 r. w zakładzie Warma powołano pierwszy Komitet Strajkowy. Z 960 pracowników do strajku przystąpiło około 75%. Strajk rozpoczął się 25 sierpnia.

„Inicjatorem grudziądzkiej Solidarności był śp. Janusz Buchholtz. Warma zaprosiła ówczesnego Prezydenta Grudziądza Jana Betlejewskiego i Pana Dramińskiego na rozmowę. Postanowiliśmy rozpocząć strajk okupacyjny. Ten strajk trwał do 1 września. Nie byłoby strajku, gdyby nie wcześniejsza walka Polaków o wyzwolenie się z okowów komunizmu. Nie byłoby Solidarności, gdyby nie było na polskiej ziemi ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego walki o prawa Polaków. Nie byłoby Solidarności, gdyby nie wybrano na papieża Polaka Stefana Wojtyły.” – wspominał Jerzy Przybylski, pierwszy Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w Grudziądzu.

„Słyszę do dziś rozmowy styropianowe. Wtedy ja, młody człowiek. Jedynak. Syn mistrza spawalni grudziądzkiej Unii. Ja od nich uczyłem się i słuchałem. Uczyłem się życia. Dopiero wtedy zrozumiałem, jakie mają problemy w pozyskiwaniu takich podstawowych rzeczy potrzebnych do życia. Mówili mocno i podniośle o demokracji i niepodległości. Cieszyli się jak dzieci, z każdego zrealizowanego postulatu. Bo to po raz pierwszy ktoś ich wysłuchał. Po raz pierwszy ich zrozumiał.” – mówił w trakcie wystąpienia Krzysztof Brzeski przewodniczący Oddziału Grudziądz NSZZ Solidarność.

Podczas gdy w Gdańsku 31 sierpnia, doszło do podpisania porozumień sierpniowych, w Grudziądzu nadal strajkowano. Spowodowane to było zawiązaniem w Toruniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, którego celem było utworzenie Wolnych Związków Zawodowych. Do komitetu poza Warmą należał także grudziądzki Stomil, Pomorska Odlewnia i Emaliernia oraz toruński Towimor i Apator. 1 września władze wojewódzkie zaakceptowały powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Beata Adwent
Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany