17 październik 2020

Uwaga na barwienie wody

fot. UM Grudziądz
OPEC informuje, że w poniedziałek 19 października do wody krążącej w grudziądzkim systemie ciepłowniczym zostanie dodany barwnik, tzw. płyn CHEMPUR 2-5, który barwi wodę na kolor zielony.
REKLAMA

Płyn to barwnik spożywczy, posiadający atest higieniczny, w pełni bezpieczny zarówno dla instalacji, jak i zdrowia mieszkańców. Oznacza to, że można kąpać się w takiej wodzie, jednak nie powinna być ona używana do picia i gotowania. Barwienie wody sieciowej jest standardowym działaniem firm ciepłowniczych. Ma na celu wykrycie ewentualnych nieszczelności infrastruktury ciepłowniczej, szczególnie rurociągów, armatury oraz wymienników ciepła.

W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się zabarwionej wody w środowisku naturalnym, przestrzeni publicznej oraz kranach ciepłej wody użytkowej. Barwiona woda może pojawić się również w instalacji odbiorczej centralnego ogrzewania w rurach i grzejnikach znajdujących się w mieszkaniach.

W przypadku pojawienia się zielonego zabarwienia wody należy niezwłocznie skontaktować się z Pogotowiem Cieplnym pod numerem 993 (połączenie bezpłatne) lub z dyspozytorem pod numerem telefonu 56 45 06 201, tel. kom. 506 007 978 lub e-mail: pogotowie@opec.grudziadz.pl

Przedostanie się zielonego zabarwienia wody do urządzeń sanitarnych w naszych mieszkaniach może świadczyć o nieszczelnym systemie ciepłowniczym oraz niekontrolowanych ubytkach wody sieciowej.

Zgodę na barwienie wody wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu (decyzja z dnia 9 października 2020 roku). Użyty do tego celu preparat CHEMPUR 2-5 jest całkowicie bezpieczny i w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
20253
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany