9 październik 2020

Grudziądzcy policjanci w walce koronawirusem. Nowe obostrzenia

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są kolejne ograniczenia. Od 10 października miasto Grudziądz zostaje objęte tzw. strefą czerwoną. Zostaje wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Policjanci będą się bacznie przyglądać temu czy mieszkańcy respektują nowe obostrzenia.
REKLAMA

Każdego dnia policjanci z grudziądzkiej komendy policji wykonują zadania,których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii COVID – 19. Należą do nich m.in.: sprawdzenia osób objętych kwarantanną, a także kontrola przestrzegania obowiązujących ograniczeń w przestrzeni publicznej. Od jutra w związku z wprowadzeniem tzw. strefy czerwonej na terenie Grudziądza obowiązują nowe ograniczenia sanitarne. Policjanci będą sprawdzać, czy mieszkańcy respektują te zasady?

Obostrzenia, które będą obowiązywać po objęciu Grudziądza „czerwoną strefą”:

- używanie maseczek w całej przestrzeni publicznej,

- zakaz organizowania kongresów i targów,

- wydarzenie sportowe bez udziału publiczności,

- zakaz organizowana wydarzeń kulturalnych,

- w lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6:00 – 22:00. Ograniczenia nie dotyczą realizacji usług polegających na przygotowaniu żywności na wynos lub dowóz,

- w siłowniach może przebywać 1 osoba na 10 m2,

- kinach obowiązek zasłaniania ust i nosa. Może przebywać 25% publiczności,

- w kościołach max. 50% obłożenia budynku,

- wesela i inne uroczystości do 50 osób,

- w komunikacji publicznej - 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 oraz w trosce o zdrowie mieszkańców zostaną nasilone kontrolne Policji, weryfikujące stosowanie się do przepisów i zwiększonych obostrzeń obowiązujących w tzw. „czerwonej strefie”. Do służby kierowana jest większa liczba patroli. Mundurowi przez cały czas kontrolują placówki handlowo-usługowe, środki transportu publicznego etc. W dalszym ciągu będą odbywały się wspólne patrole policji z pracownikami sanepidu.

Przypominamy!

Osoby, które dopuszczają się łamania prawa, mogą spodziewać się konsekwencji. Stróże prawa mogą nałożyć na osoby popełniające wykroczenia mandat w kwocie do 500 złotych. Istnieje także możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu, gdzie wysokość nałożonej grzywny może wynieść nawet do 5000 złotych.

Ponadto o łamaniu obowiązujących przepisów związanych z koronawirusem informowany jest również sanepid. Służby sanitarne niezależnie od wyciągniętych konsekwencji przez stróżów prawa, mają możliwość nałożenia kary w wysokości do 30 tys. złotych.

Pamiętajmy, że wprowadzone ograniczenia mają działać nie przeciwko, ale dla dobra mieszkańców. Podchodząc lekceważąco do wprowadzonych obostrzeń
narażasz siebie i innych na utratę zdrowia, a nawet życia.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
10523
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany