2 wrzesień 2020

Oko policyjnej kamery

Policjanci z grudziądzkiej "drogówki" wykorzystują w służbie nieoznakowane pojazdy z videorejestratorami. Urządzenie jest bardzo pomocne w ich pracy i nie służy tylko do ujawniania wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnych prędkości. Zarejestrowane nagrania to doskonały materiał dowodowy.
REKLAMA

Wczoraj (1.09.2020) policjanci z grudziądzkiej grupy „SPEED” patrolowali teren miasta wykorzystując w służbie właśnie nieoznakowany radiowóz z videorejestratorem. Funkcjonariusze na ul. Focha w Grudziądzu zauważyli jak jadąca przed nimi kierująca samochodem bmw trzyma telefon komórkowy przy uchu. Pojazd zatrzymał się na skrzyżowaniu, gdyż wyświetlany był sygnał czerwony. W tym momencie jeden z funkcjonariuszy wykorzystał możliwości techniczne urządzenia i zbliżył obraz z kamery kierując ją na zewnętrzne lusterko pojazdu, gdzie widać było jak kierująca korzysta z telefonu komórkowego. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli w bezpiecznym miejscu po tym jak ruszył ze skrzyżowania. Prowadząca auto odłożyła telefon dopiero po tym jak zorientowała się, że zostaje zatrzymana do kontroli.

Funkcjonariusze poinformowali sprawczynię wykroczenia o powodzie kontroli. Okazało się, że pojazdem kieruje 26-letnia kobieta. Pani już w pierwszych słowach kategorycznie zaprzeczyła, że używała telefonu. Ostatecznie przyznała się do winy, ale dopiero po tym jak policjanci powiedzieli jej o nagraniu. Kontrola zakończyła się wypisaniem mandatu i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, który od dwóch lat nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Policyjna kontrola nie zawsze jednak kończy represją się na miejscu. Sprawcy wykroczeń niejednokrotnie nie potrafią przyznać do popełnionego błędu. W takiej sytuacji sprawy trafiają do sądu i bardzo pomocnym przy tym okazuje materiał dowodowy w postaci nagrania z policyjnego videorejestratora. Tym razem wystarczyło, że Pani dowiedziała się o zarejestrowanym wykroczeniu i przyznała się do winy.

Policjanci apelują o korzystanie z urządzeń głośnomówiących w pojazdach podczas jazdy, gdy mamy potrzebę przeprowadzenia rozmowy. Używanie telefonu bez takiego zestawu, czy nawet jak zdarza się pisanie wiadomości doprowadza często do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 
źródło: policja.pl (Autor: asp. sztab. Jacek Jeniewski)
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany