Zdrowie artykuł sponsorowany
30 marzec 2021

Tak powinien być wyposażony każdy punkt szczepień w Polsce

fot. nadesłane
Szczepienia przeciw COVID19 dla seniorów, personelu medycznego i niemedycznego, farmaceutów i innych osób z grupy “zero”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień, już trwają. Szczepienia mają odbywać się etapami, dlatego warto już teraz przygotować gabinety, w których będą wykonywane szczepienia. Punkty szczepień w Polsce są zlokalizowane w różnych miastach i placówkach, ale to co je łączy, to fakt, że muszą być odpowiednie wyposażenie. Koronawirus a bezpieczeństwo w placówce medyczne
Od początku pandemii wzrosło zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej i preparaty dezynfekujące. Maseczki, rękawiczki i fartuchy w placówkach medycznych to podstawa, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo i nie dopuścić do zakażenia, w szpitalach i innych ośrodkach leczniczych wprowadzono dodatkowe restrykcje. Jakie sposoby na przeciwdziałanie zakażeniom wprowadzono w Polsce?
 
 • ograniczenie liczby pacjentów - zapisy na konkretną godzinę funkcjonowały od dawna, jednak obecnie wiele placówek stosuje system mijania się pacjentów i umawiania na wizyty w taki sposób, aby pacjenci nie spędzali ze sobą czasu w poczekalni wcale lub aby kontakt był minimalny;
 • mierzenie temperatury - przed wejściem do lekarza w placówkach medycznych może być zmierzona temperatura każdej wchodzącej do placówki osobie. Osoby, u których temperatura jest podwyższona, nie są wpuszczane na wizytę;
 • środki dezynfekujące - w każdej placówce medycznej pojawiły się stanowiska do dezynfekcji rąk, z których mogą korzystać pacjenci;
 • powiadomienia SMS - w czasach pandemii postęp technologiczny przyspieszył. Poza powiadomieniami przypominającymi wizytę, można otrzymać wiadomość z numerem gabinetu, do którego trzeba się zgłosić. Dzięki temu można uniknąć kontaktu z recepcją, a czas spędzony w kolejce jest ograniczony.Dlaczego dbanie o bezpieczeństwo w punkcie szczepień jest ważne?

Chociaż zabieg szczepienia nie trwa długo, to po każdym pacjencie konieczne jest przewietrzenie pomieszczenia i wykonanie dokładnej dezynfekcji wszystkich mebli i elementów dotykanych w trakcie przebywania pacjenta w gabinecie. Wyczyszczenie i zdezynfekowanie wszystkich mebli to czynności, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa i innych zarazków. Prewencyjnie po każdym pacjencie powinno się także wietrzyć pomieszczenie.

Co więcej, podczas wizyty w gabinecie lekarz i pacjenci mają obowiązek nosić maseczki i wielu przypadkach także rękawiczki ochronne. Dotknięcie zakażonych przedmiotów powoduje, że wirus osiada na dłoniach, którymi często dotyka się twarzy, ale także innych przedmiotów, np. klamki czy telefonu. Niezdezynfekowane zakażonej powierzchni ułatwia wirusowi drogę do górnych dróg oddechowych, co może skutkować chorobą.

Jak zachować sterylność i higienę w gabinecie?

Zachowanie wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa w placówkach medycznych określają przepisy. W obecnej sytuacji przestrzeganie wszystkich zasad ma nadrzędne znaczenie. Mycie rąk, zasłanianie twarzy i czyszczenie powierzchni to obowiązkowe czynności. Dlaczego?
 
 1. Środki ochrony osobistej - rozprzestrzenianie się koronawirusa można powstrzymać poprzez stosowanie maseczek ochronnych i rękawiczek lateksowych, które trzeba regularnie zmieniać.
 2. Dezynfekcja - dokładne mycie, czyszczenie i dezynfekowanie rąk i powierzchni to czynności, które w czasach pandemii są niezwykle istotne. Trzeba pamiętać, że skuteczne środki to takie, które posiadają w składzie min. 80% alkoholu.
 3. Wyposażenie - udowodniono, że koronawirusem można zarazić się nie tylko poprzez rozmowę, ale także dotykając skażonych powierzchni. Meble medyczne, w które powinny być wyposażone punkty szczepień, muszą być wykonane z dobrej jakości, trwałych materiałów, które można często myć i dezynfekować.Tworzywa, z których powinny być wykonane meble medyczne

Meble medyczne, które powinno się stosować w punktach szczepień to takie, które są szczególnie wytrzymałe i nie posiadają w składzie organicznych tworzyw. Z jakich tworzyw powinny być wykonane meble do punktu szczepień? Przede wszystkim z tapicerki bezszwowej i metalowych elementów wykończonych elementami chromowanymi. Dlaczego?
 
 • tapicerka bezszwowa - największą zaletą tapicerki bezszwowej jest to, że jest to materiał, który uniemożliwia rozwój wszelkich drobnoustrojów. Meble wykonane z tapicerki bezszwowej mają nieporowatą powierzchnię, co sprawia, że wirusy i bakterie nie przenikają w głąb struktury, a ich częste mycie i dezynfekowanie jest szybkie i proste;
 • metal - przede wszystkim metalowe meble medyczne są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Kolejną zaletą metalowych mebli jest fakt, że wyglądają nowocześnie i doskonale pasują do chromowanych wykończeń.
 • elementy chromowane - wśród zalet chromowanej stali można wymienić nie tylko elegancki wygląd, ale także to, że elementy pokryte warstwą chromu są odporne na ścieranie, twarde i bardzo wytrzymałe. Dzięki temu wyróżniają się wysoką odpornością na działanie silnych środków chemicznych.

Jakie meble do poradni szczepień

Placówki, w których wykonuje się szczepienia przeciw COVID19, muszą być wyposażone w meble medyczne, które pozwolą na łatwe czyszczenie powierzchni, a jednocześnie będą funkcjonalne. W gabinecie, gdzie wykonuje się szczepienia powinny znaleźć się:
 
 • kozetka lekarska lub fotel zabiegowy,
 • asystory medyczne,
 • szafki zabiegowe,
 • krzesło, fotel lub taboret medyczny,
 • biurko.

Zalety mebli medycznych od polskich producentów

Wybierając meble medyczne do punktu szczepień, jak i do innych gabinetów zabiegowych warto szukać producentów, którzy oferują wysokiej jakości meble medyczne spełniające obowiązujące restrykcje. Stosowanie materiałów odpornych na częstą dezynfekcję, a także wyjątkową wytrzymałość mebli U.B.M.Kotasińska potwierdzają certyfikaty ISO, które zapewniają kontrolę wszystkich etapów produkcji. Dzięki temu to meble medyczne, które doskonale wyposażą punkty szczepień w Polsce i nie tylko. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-10-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-06 19:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany